Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   45
                    

Michał "Xtense" Stopa


Często zdarza się, iż trzeba sformatować dysk i przeinstalować system. Wtedy idziemy do DOSa i "format C: /q". Jednak nie jest to jedyna funkcja tego systemu operacyjnego - można na nim zrobić wiele cudów. Wszyscy staroszkolni ludzie będą wiedzieć, o czym mówię. DOS to nie jest system do grania w stare gierki - jest to normalny system operacyjny z działającym oprogramowaniem... I tu jest problem - nie każdy wie, jakie oprogramowanie będzie potrzebne do odpowiednich działań. Dlatego prezentuję ten niezbędnik - spis wszelkiego softu, który będzie potrzebny przy pracy z tym systemem operacyjnym.



DISKLAJMER:
Linki do oprogramowania NIE KONIECZNIE mogą działać – każdy ze stron stoi na różnych serwerach i może nie działać. W takiej sytuacji radzę użyć wyszukiwarki. Oprogramowanie jest pogrupowane działami: Ogólny (dla typowego słuchacza muzyki, oglądacza filmów i przeglądacza stron internetowych), Graficzny, Muzyczny i Programistyczny, jednak przed niezbędnikiem właściwym, ważne jest, aby dobrze skonfigurować system. Chodzi o to, aby program ruszył :)

KONFIGURACJA
Standardowo - edytujemy config.sys (fdconfig.sys z zestawu FreeDOS`a - http://freedos.org) i wstawiamy tam linijki wszelakich sterowników: DEVICE=C:\DOS\HIMEM.SYS (C:\FDOS\BIN\HIMEM.EXE z FreeDOS`a), DEVICEHIGH=C:\DOS\EMM386.EXE lub, DEVICEHIGH=C:\UMBPCI.SYS (http://www.uwe-sieber.de/umbpci_e.html), DEVICEHIGH=C:\DOS\ATAPICDR.SYS. Teraz autoexec.bat (fdauto.bat – FreeDOS). Wstawiamy linijki: C:\DOS\MSCDEX /D:NAZWA_ODNIESIENIA_CD-ROM`U_ZE_STEROWNIKA SET BLASTER=A2xx Ix Dx Tx (zamiast x wstawiamy wartości ustawień naszej karty muzycznej - najczęściej stosowane są A220, I5, D1, T3) C:\DOS\CTMOUSE (najwygodniejszy sterownik myszy - CuteMouse. http://cutemouse.sourceforge.net) i cała reszta tego, czego dusza zapragnie. No cóż... po konfiguracji ;) .

Profil OGÓLNY
Aby przeglądać strony internetowe, będzie nam potrzebna przeglądarka. Mamy ich do wyboru kilka, lecz ja polecę dwie - tekstowy Lynx i graficzna Arachne z możliwością zainstalowania narazie-nie-tak-całkiem-wielkiej-tony pluginów (takich jak np. klient IRC`a). Do słuchania muzyki (Mp3 i kilka innych formatów), jak również i oglądania filmów (DivX, XVid i kilka innych - również QuickTime MOV, a nawet VideoCD), naprawdę niezbędny jest Quick View Pro. Niestety - ma trochę wymagań, ale jest dobrze konfigurowalny. Właściciele FreeDOS`a powinni zaopatrzyć się w UMBPCI.SYS, lub EMM386.EXE z Dos`a 6.22 lub Windows`a 98, gdyż program NIE CHCE ruszyć na standardowych sterownikach FreeDOS`a (sprawdzone, z braku czasu, tylko na czwartym wydaniu). Dla chatowników jest też klient IRC`a – Toffee IRC Client. Istnieje też bardzo wygodny (Neropodobny rzekłbym ;) ) program do nagrywania płyt – DOS Cd Roast.

Profil GRAFICZNY
Na początek przeglądarka grafiki - możemy używać QV, lub SEA (polecam jednak to drugie.). QV otworzy nam BMP, GIF (również animowany), JPG, PCX i TGA, natomiast SEA ma trochę więcej formatów do pochwalenia się: JPEG, GIF, BMP, IFF, LBM, BBM, PCC, PNM, PCX, TGA, TIFF, i PNG. Ponadto może jeszcze dokonać konwersji między tymi formatami, jak i wprowadzać drobne zmiany i nakładać filtry. Edytor grafiki - tu pojawiło się sporo tytułów, niestety naprawdę NIE MA edytora, który miałby funkcje Adobe Photoshop`a, albo COREL PhotoPaint`a. Ale, dla małych przeróbek i lekkich zmian, znajdzie się ich kilka. Chyba najlepszy z nich będzie NeoPaint. Dobry jest też Pixel32.
Ponadto, przydałby się jakiś renderer, aby i graficy 3D nie czuli się pokrzywdzeni. Dla nich najlepszym wyjściem będzie starusieńki POV-Ray (1 i 2), najlepiej z rozszerzeniem POV-Lab (który pozwoli nam na podgląd prac - oryginalny POV-ray pracuje w kodzie.) . Jeśli ktoś lubi bawić się fraktalami, powinien poszukać Fractint, lub ściągnąć AcidWarp.

Profil MUZYCZNY
Muzycy, chcący pracować w DOSie nie są tak mocno pokrzywdzeni. Znalazłem świetny edytor i sampler – Sampled 1.24. Mogę wyliczyć oczywiście tracker`y (Fasttracker 2, Impulse Tracker, gdzieś nawet leży ScreamTracker 3). Ponadto jest też tona konwerterów. Oczywiście, jeśli chodzi o sampler, możemy posługiwać się samplerem z FastTracker`a 2 (jest niezły), ale nie będziemy mieć funkcji wyciszania szumów, nakładania filtrów itd. Oczywiście jest też MIDI, do którego istnieje kilka dobrych odtwarzaczy (np. MIDIer ), ale niestety nie tak dużo kompozytorów. Istnieje jednak całkiem wygodny kompozytor MIDów pod DOSa – Midget.

Profil PROGRAMISTYCZNY.
Oczywiście starusieńki Turbo Pascal 7.0, lub FreePascal jest do naszej dyspozycji. Poza tym jest jeszcze Watcom C++ lub DJGPP C++, który jest dostarczany od razu z kompilatorem. Jest też port Python`a pod DOS`a. Oczywiście namawiam do własnoręcznego szukania oprogramowania - naprawdę warto, zwłaszcza, jeśli nasz pecet nie jest dokarmiony nowym procesorem i gigabajtem ramu.

Linki
Oto kilka linków, które pomogą wam w szukaniu oprogramowania dla DOSa:
Interesting Dos Programs – radzę zajrzeć do linków na tej stronie. Jest ich naprawdę dużo. Simtel – katalog oprogramowania z możliwością przefiltrowania zawartości dla DOS`a.


Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   45