CIA | 21
<< | ^ | >>


Wybór komputera

Czy nie macie czasem wrażenia, że oferty zestawów komputerowych są jak źle przyprawiona zupa??? Jak można na przykład połączyć P4 2,2 GHz z GeForce 2 MX400!? Przecież wydajność takiego "sprzętu" jest kiepska, mimo bardzo silnego procesora. Sztuka składania peceta polega na odpowiednim dobraniu wszystkich elementów, tak aby jako całość działały jak najwydajniej. W niniejszym artykule postaram się wam podpowiedzieć, jak złożyć w miarę wydajny zestaw za niewielkie pieniądze.

Pierwsza rzeczą, o jakiej powinno się pomyśleć przy zakupie nowego blaszaka jest płyta główna. Tutaj wybór był dość prosty ponieważ już od dłuższego czasu na rynku dostępne są dobre i tanie (jak niektóre "marki" win ;-] ) płyty firmy ECS. W testach wydajności nie ustępują one wyrobom takich potentatów jak ASUS czy MSI, natomiast stosunkiem wydajności do ceny biją je na głowę!!! Jeśli chodzi o model to wybrałem ECS K7S5AL na chipsecie SIS 735 obsługującym procesory AMD Duron i Athlon XP+ , oraz pamięci zarówno SDR jak i DDR co ułatwi ewentualną rozbudowę. Płyta ta zawiera także zintegrowaną dźwiękówkę niezłej jakości oraz kartę sieciową.


Jeśli mamy już płytę to trzeba rozejrzeć się za procesorem, z wiadomych względów wybór musi paść na wyroby firmy AMD ;-]. Po długich poszukiwaniach zdecydowałem się na Athlona XP 1600 + ma on chyba najlepszy obecnie stosunek wydajności do ceny. W testach osiąga podobny rezultat jak P4 1,7 GHz, który kosztuje około dwa razy więcej!!! Po procesorze i płycie czas na pamięć. W tym miejscu nie mogłem się zdecydować wiec wybrałem wariant kompromisowy. Wygląda to następująco jako podstawę proponuje 256 MB SDR, lub 128 MB DDR, które są o około 30 - 40 PLN tańsze, a wydajność ich jest w zasadzie porównywalna, no może ze wskazaniem na 256 MB SDR.


Natomiast co zrobić z zaoszczędzoną kasą (może wydać na browary;-]), dowiecie się w dalszej części artykułu.
No i stało się, doszliśmy chyba do najważniejszej decyzji a mianowicie, w jaką kartę graficzną wyposażymy nasz piecyk. Proponuję dwa modele ATI Radeon 7500 64 MB DDR, lub Forsiaka 4 MX440 64 MB DDR.
Obie wyposażone w TV-OUT. Jak wiadomo ATI może się poszczycić lepszą jakością wyświetlanej grafiki, ale jest zawsze nieco wolniejsze niż produkty NVIDI, w tym konkretnym przypadku różnica wynosi niecałe 10 %, na korzyść forsiaka oczywiście, jednakże obie karty są prawie DWA RAZY SZYBSZE!!! niż proponowany w większości zestawów G2 MX400. GeForce jest jakieś 30-40 PLN droższy niż Radeon (oto jeden ze sposobów na zagospodarowanie szmalu, który zaoszczędzimy jeśli wybierzemy 128 MB DDR, oprócz oczywiście upłynnienia tej kwoty tak jak to proponowałem parę linijek wyżej ;-]). Jeszcze tylko jedno słowo na temat producentów kart. Proponuje zakup wyrobów mniej znanych producentów jak np.: PIXELVIEW lub MINT , po prostu płacenie 100 PLN za napis na karcie uważam za stratę pieniędzy. Istotną częścią każdego peceta jest dysk twardy (a gdzie indziej trzymać dane, na kartach perforowanych? ;-]). Tutaj również proponuję dwa modele, 20 GB i 40 GB, różnica w cenie to... tak, zgadliście, 30-40 PLN , a wiadomo skąd wziąć taką kasę ;-]. Moim skromnym zdaniem lepiej jest mieć lepszą kartę graficzną niż większy twardy (po co kupować osiemnastokołowca jeśli wystarczy minivan ;-]) , ale wybór należy do was.


Teraz kiedy już mamy te wszystkie części, trzeba by je było włożyć do jakiejś obudowy, może być MIDI TOWER , z zasilaczem obowiązkowo 300W, w słabszy nie warto inwestować bo mogą być kłopoty ze stabilnością naszego kompa.

No cóż, to już prawie koniec oczywiście nie należy zapominać o takich drobiazgach jak CD-ROM, klawa, mycha, wentylator na proca i FDD, czasem się przydają ;-]. Taki zestawik jaki tu zaproponowałem powinien być wystarczająco wydajny żeby w najbliższym czasie grać na nim w najnowsze hity bez żadnych problemów.

* wszystkie testy wykonywane w Windows XP Professional (ich wyniki pochodzą z witryny Tomy˘s Hardware Guide)

PS. Wielkie thnx dla Rem'Xa za korektę ;)

MMX2000

Oto tabela z orientacyjnymi cenami na koniec lipca 2002