Skup Złomu - Skup nieczynny do odwołania
SS-NG #35 pożegnalny 2005
37






Marek "mmxY2k" Szendzielorz
    Jak już powszechnie wiadomo SS-NG kończy działalność. Siłą rzeczy, zamknięty zostaje także skup złomu. Niektórzy z Was pamiętają pewnie, że kiedy w SS-NG 02, otwierałem skup (wtedy dział sprzętowy nazywał się „Twarde towary”) popełniłem artykuł, w którym radziłem jak, możliwie najlepiej skonfigurować nowego Peceta za jak najmniejsze pieniądze. W z wianku z powyższym, postanowiłem spiąć, ponad trzyletnią działalność skupu, swoista klamrą i w ostatnim wydaniu poruszyć ten temat ponownie.
Trzy lata temu za około 1800 PLN udało się złożyć „blaszaka” o następującej konfiguracji :
Procesor AMD Athlon XP 1600+, płyta główna ECS K7S5AL, 256 MB DDR PC-266 pamięci RAM, GeForce 4 MX440 64 MB DDR, 40 GB HDD, zintegrowany dźwięk i karta sieciowa, CD-ROM 52x i FDD, zasilacz 300 W. Zobaczmy, więc co za te pieniądze możemy mieć dziś.



Zaczynamy, tak jak i wtedy, od płyty głównej. Wybór padł na Gigabyte GA-K8VT890-9 Via K8T890. Płytka jest wyposażona w gniazdo Socket 939, obsługuje wszystkie najnowsze procesory AMD w tym dwurdzeniowe Athlon 64 X2. Znajdziemy na niej także, slot PCIe x16, dwa sloty PCIe x1, oraz trzy zwykłe PCI. Jak wszystkie nowoczesne płyty główne posiada ona także zintegrowana kartę dźwiękową, sieciówkę, dwukanałowy kontroler Serial ATA, oraz obsługę pamięci DDR PC-400 pracujących w dualu.



Zakup płyty głównej standardu Socket 939, wymusza inwestycję w procesor AMD. Tutaj wybór był dosyć prosty, ponieważ z racji oszczędności wydatku, wybrałem Athlona 64 3000+ na rdzeniu Venice. Jest on najtańszym procesorem z tej rodziny, ale swoją ogólną wydajnością plasuje się bardzo wysoko, szczególnie, jeśli porównać go z produktami Intela w podobnej cenie.
Na trzecim miejscu mojej listy zakupów, znalazła się karta graficzna. Po długich poszukiwaniach, zdecydowałem się na GeForce 6600 produkcji MSI. Karta wyposażona jest w 128 MB DDR pamięci, złącze PCIe x16, oraz komplet wyjść takich jak wyjście video (tv-out), wyjście DVI oraz wyjście D-Sub.



Kartę tą wybrałem z dwóch powodów. Po pierwsze jest oparta o dosyć wydajny procesor, oraz może pochwalić się jednym z lepszych na rynku, stosunków ogólnej wydajności do ceny.
Po karcie graficznej czas na pamięci. Jako że komputer ma być stosunkowo tani, zamontujemy w nim, absolutnie minimalną ilość pamięci, w jaką powinien być wyposażony komputer do gier, a więc w 512 MB pamięci DDR PC-400. Oczywiście będą to dwie kości ustawione w trybie dwu-kanałowym, czyli w tak zwanym dualu.
Jednymi z ostatnich zakupów, będą dysk twardy i napęd optyczny. Jako dysk proponuje model WD Caviar SE WD800JD. Dysponuje on zadowalającą pojemnością wynoszącą 80 GB. Jest zgodny ze interfejsem Serial ATA/150, posiada 8 MB pamięci cache, a jego prędkość obrotowa wynosi 7 200 obr./min.
Napędem optycznym naszego „taniego” komputera będzie nagrywarka Lite-On SOHR-5237S. Potrafi ona odczytywać i wypalać płytki CD z prędkością 52x, a nośniki CDRW nagrywa z prędkością 32x. Bez problemu radzi sobie także z płytkami 99 min. o pojemności 870 MB.



Przy rozważaniu zakupu napędów warto się zastanowić, nad sensownością inwestycji w stację dyskietek. Wymianę danych ze światem zewnętrznym zapewni naszemu komputerowi nagrywarka CDRW, oraz wbudowana karta sieciowa. Dlatego wydatek rzędu 50 PLN na FDD wydaje się być zbędny.
Po skompletowaniu „bebechów” czas zastanowić się nad obudową, do której to wszystko włożymy. Żeby nie było za drogo, proponuje zwykłą, szarą obudowę midi-tower. Do tego w miarę dobry i stabilny zasilacz. Moja propozycja to Chieftec ATX-1136H, o mocy 360W. Pozwoli on na stabilna i bezproblemową pracę oraz na umiarkowaną i dobrze wyważoną zabawę w OC.



Na koniec pozostaje zakupić mysz i klawiaturę, oczywiście jak na „taniego blaszaka” przystało będą to modele standardowe i możemy przejść do podliczenia kosztów.
Jak się okazuje wydaliśmy 1967 PLN*. Budżet został przekroczony (co w naszym kraju raczej nie powinno dziwić ;)) o około 150 PLN. Jednak za tą kasę otrzymujemy naprawdę wydajny sprzęt, a co ważniejsze dzięki zastosowaniu „przyszłościowej” platformy socket 939 oraz PCIe, naszego „taniego kompa” będziemy mogli łatwo i bezproblemowo rozbudować. Także dzięki obecności dobrego zasilacza, bardziej palącym niedoborom mocy, będziemy mogli zaradzić „lekkim” OC naszego sprzętu.



Korzystając z okazji, która jest mi dana ostatni raz J . Chciałem serdecznie podziękować, wszystkim kolegom z SS-NG za te trzy wspaniałe lata, wspólnej pracy. Jednak największe słowa uznania należą się Wam drodzy czytelnicy, a to za to, że wytrzymaliście ze mną w skupie przez tak długi czas ;).

* ceny orientacyjne z początku września 2005
Skup Złomu - Skup nieczynny do odwołania
SS-NG #35 pożegnalny 2005
37