Wyłowione z Sieci - Hardware
SS-NG #34 wrzesień 2005
4






Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  160 GB SATA do notebooka



Fujitsu rozpoczyna masową produkcję 2,5-calowego dysku twardego o pojemności 160GB. Oznaczony symbolem MHV2160BT dysk został wyposażony w interfejs Serial ATA. Prędkość obrotowa to 4200 RPM. Urządzenie ma 8MB pamięci cahe oraz sprzętowy akcelerator Native Command Queueing, usprawniający organizację żądań wysyłanych do dysku.

źródło : benchmark.pl

  Ekstremalny WinFast PX7800 GTX



odkręconą kartę graficzną z układem GeForce 7800 GTX zaprezentowała firma Leadtek. WinFast PX7800 GTX Extreme ze standardowych dla tego układu częstotliwości pracy 430/600 podkręcony został do 490/625 MHz. Większą wydajność karta zawdzięcza nowemu systemowi chłodzenia wykorzystującej technologię HeatPipe. Niestety na chwilę obecną nie są znane inne szczegóły, w tym także cena, jednak sądząc po możliwościach to produkt ten tani nie będzie.

źródło : tweak.pl


  MHV2160BT

  Dużo mocy do wykorzystania



Firma Enermax pracuje nad jednokilowatowym zasilaczem. Urządzenie Galaxy ma być dostępne w Wielkiej Brytanii w październiku bieżącego roku.
Na razie do domowych pecetów tak potężne PSU nie są potrzebne. Mogą się jednak przydać osobom, które mają spore wymagania dotyczące sprzętu oraz... sporo pieniędzy. Zastosowanie dwóch nowoczesnych kart graficznych, mocnego procesora, kilku dysków twardych, napędów pamięci optycznych i upiększenie peceta lubianymi przez część modderów świecącymi elementami może stanowić wyzwanie dla "zwykłych" zasilaczy.
Zapewne na taką właśnie klientelę liczy Enermax, bo trudno sobie wyobrazić, by Galaxy kupił ktoś, kto wykorzystuje standardowy zestaw komputerowy - nawet jeśli do jego budowy wykorzystano najnowocześniejsze podzespoły.

źródło : chip.pl


  ProLite X436S

  VESA przygotowuje nowy port



VESA organizacja zajmująca się elektronicznymi standardami wideo - jest bliska zatwierdzenia interfejsu DisplayPort. Nowe złącze umożliwi przesyłanie obrazów bardzo wysokiej rozdzielczości, ma być również pomostem pomiędzy sprzętem do prezentacji obrazu w wydaniach komputerowym i 'domowym'.
DisplayPort będzie obsługiwać zarówno połączenia wewnętrzne (np. pomiędzy kartą graficzną i wyświetlaczem notebooka), jak i zewnętrzne (czyli podłączenie komputera do projektora lub wyświetlacza). W standardzie znajdzie się również opcjonalna możliwość przesyłania cyfrowego dźwięku audio, co powinno znacząco uprościć połączenia np. w systemach kina domowego. W stosunku do interfejsów wideo stosowanych obecnie, DisplayPort pozwala na uzyskanie większej głębi kolorów, wyższych częstotliwości odświeżania i rozdzielczości. Gdy w przyszłości poprawie ulegną parametry obrazu generowanego przez komputery i sprzęt wideo, możliwości złącza nie będą więc stanowić żadnej bariery.
Podstawę interfejsu DisplayPort stanowi szybkie, dwukierunkowe łącze o wysokiej przepustowości - Main Link. W wersji 1.0 standardu radzi sobie ono z obsługą pojedynczych strumieni wideo i audio, jednak w przyszłości prawdopodobnie będzie możliwe równoczesne przesyłanie kilku sygnałów. Przepustowość łącza sięga bowiem 10,8Gb/s. Oczywiście nie zabraknie miejsca dla zarządzania samym złączem, co będzie mogło zostać wykorzystane np. do regulacji ustawień monitora z poziomu komputera (podobne rozwiązanie udostępniają dziś np. wyświetlacze NEC Display Solutions). Warstwa zarządzająca została oparta o protokoły E-DDC, E-EDID, DDC/CI oraz MCCS.

źródło : benchmark.pl

  AMD wprowadza po cichu Opteron 854



Choć w sieci nie było nic słychać o nowym produkcje firmy AMD to sklep internetowy MonarchComputer ma już w swojej ofercie procesor Opteron 854. Posiada on jeden rdzeń taktowany zegarem 2.8GHz z 1MB pamięci L2 cache. W ofercie sklepu Opteron 854 dostępny jest tylko na specjalne zamówienie co może oznaczać, że jego oficjalna premiera odbędzie się za jakiś czas ale chętni mogą go kupić już teraz. Podobnie ma się to ma z innymi Opteronami z rodziny x54.

źródło : tweak.pl
  Początek serii S



Można już kupić nowe monitory LCD marki iiyama: 17-calowy ProLite X436S oraz ProLite X486S o przekątnej 19 cali. Urządzenia wyróżnia przede wszystkim ciekawe wzornictwo. Przyciski do sterowania obrazem umieszczono z boku, dzięki czemu możliwe było zmniejszenie szerokości otaczającej ekran ramki.
W serii X zastosowano dwie nowe funkcje: czujnik natężenia światła oraz czujnik ruchu. Ten pierwszy odpowiedzialny jest za dobranie jasności panelu do warunków oświetleniowych. Czujnik ruchu automatycznie wyłączy nieużywany panel i włączy go ponownie, gdy wykryje, że użytkownik zasiadł przed komputerem.
Inne cechy obu monitorów to kontrast 700:1, jasność 300 cd/m2 i ośmiomilisekundowy czas reakcji. Oba urządzenia wyposażone zostały w wejście analogowe i cyfrowe.
Producent udziela na monitory 36-miesięcznej gwarancji. Sugerowane ceny to 1599 zł za model 17-calowy i 1999 za 19-calowy.

źródło : chip.pl


  Opteron 854

  AMD Mobile kontra Centrino



Firma AMD zaprezentowała nowy procesor dla komputerów przenośnych: Mobile Athlon 64 4000+. Nowy procesor jest skierowany do super-wydajnych notebooków z ekranami o przekątnych od 15 do 17 cali. Układ taktowany z częstotliwością 2,6GHz, ma 1MB pamięci cache drugiego poziomu i współpracuje z zabezpieczeniami antywirusowymi zawartymi w Windows Service Pack 2. Notebooki z nowym Athlonem zapowiedziała m.in. firma Fujitsu Siemens. Cena procesora wynosi 382 USD (przy zakupie 1 tys. sztuk).
Oprócz najwydajniejszego układu z rodziny Mobile Athlon 64, AMD oferuje obcenie jeszcze pięć innych modeli. Producent oczekuje, że wraz z układami Turion pozwolą one 'urwać' kolejnych kilka procent udziałów w rynku Intelowi i jego platformie Centrino. Zwłaszcza, że zbliża się właśnie tradycyjnie sprzyjający zakupom nowych komputerów sezon powakacyjny.

źródło : benchmark.pl

  Mobilny R520 już na horyzoncie



Chociaż rynek komputerów przenośnych nie rozwija się tak szybko pod względem wydajności w aplikacjach 3D to firma ATI przygotowuje już się do wprowadzenia mobilnej wersji układu graficznego R520. Niestety daty premiery nie ujawniono, jednakże będzie ona nieco przesunięta do przodu w porównaniu z premierą układu desktopowego. Ta informacja nie była by może i ciekawa, gdyby ATI nie podało do wiadomości pewnego faktu. Otóż jak się okazuje, opóźnienia w produkcji związane z przejściem na 90nm linię technologiczną, pozwoliły wprowadzić kilka funkcji układu mobilnego do wersji desktopowej. Jakie to funkcje niestety nie wiadomo, można się tylko domyślać, że chodzi tu np. o oszczędzanie energii. Tym sposobem zaczynamy wkraczać kolejną erę komputerów, kiedy to urządzenia desktopowe zaczynają technologicznie wyglądać jak energooszczędne i ciche urządzenia przenośne (patrz np. desktopowe płyty główne obsługujące procesory mobilne). Jeszcze tylko zintegrujmy te 2 rzeczy z konsolą do gier (w ekstremalnych sytuacjach dorzućmy jeszcze lodówkę, mikrofalę i odkurzacz) i można już myśleć poważnie o komputerach kwantowych.

źródło : tweak.pl


  WinFast PX7800 GTX Extreme

  Hitachi pierwsze



Hitachi pokazało pierwszą nagrywarkę DVD wyposażoną w dyski twarde, która jest w stanie przechowywać terabajt danych. Japońska firma jeszcze w tym roku rozpocznie sprzedaż tych urządzeń. Będą one stosowane w zestawach HDTV.
Przygotowana przez Hitachi seria nagrywarek przechowa od 160 GB do 1 TB danych. Za najtańszy egzemplarz trzeba będzie zapłacić 130 tysięcy jenów (3800 zł). Najdroższy - wyposażony w dwa 500-gigabajtowe dyski twarde - będzie kosztował 230 tysięcy jenów, czyli 6800 zł.

źródło : chip.pl
Wyłowione z Sieci - Hardware
SS-NG #34 wrzesień 2005
4