Wyłowione z Sieci - Hardware
SS-NG #32 Czerwiec 2005
3






Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  InnoVISION i DeltaChrome S8 XE



Choć do tej pory, firma S3 oficjalnie nie zaprezentowała układu graficznego DeltaChrome S8 XE w sklepach pojawiły się pierwsze karty graficzne w niego wyposażone. Producentem takiej karty okazała się firma InnoVISION, która na azjatycki rynek wypuściła kartę o nazwie DeltaChrome S8 128MB. Produkt ten, jak można wywnioskować z nazwy wyposażony został w 128MB 128bitowej pamięci taktowanej zegarem 500MHz, sam układ zaś pracuje z częstotliwością 350MHz co jest ciekawą informacją, ponieważ w pierwszych zapowiedziach S3 oznajmiło, że standardowe taktowanie układu wynosić miało 315MHz. Jak widać na zdjęciu, karta posiada interfejs AGP oraz bezwiatrakowe (pasywne) chłodzenie. Cena nowego produktu InnoVISION wynosi 80 dolarów.

źródło : tweak.pl


  FlexScan L760T-C i 17 i FlexScan L560T-C

  Nowy trend - notebooki i pecety bez dysków



Od kwietnia na rynku japońskim dostępne są dwa pozbawione dysków twardych notebooki - produkt firmy NEC i właśnie Hitachi. Ich sprzedaż musi być satysfakcjonująca, skoro Hitachi postanowiło, że od sierpnia rozszerzy swoją 'bezdyskową' ofertę o drugi model notebooka i komputer stacjonarny. Komputery tego typu nie przechowują danych - wszelkie działania odbywają się na drodze interakcji z umieszczonymi w firmie serwerami. Ma to podnieść poziom bezpieczeństwa i uchronić przed wyciekiem poufnych danych w wypadku kradzieży sprzętu.
Hitachi będzie też oczywiście sprzedawać moduły do serwerów, mające zastąpić 'brakujące' dyski twarde. Do obsługi jednego komputera wymagany jest jeden moduł, a w jednym serwerze można pomieścić ich maksimum 14. Moduły posiadają 2,5-calowe dyski o pojemności 40GB oraz procesory Celeron 1,4GHz.
Producent spodziewa się, że w tym roku nabywców znajdzie 30 tys. takich systemów. Firma planuje też w ciągu najbliższych dwóch lat wprowadzić do własnego użytku 16 tys. takich komputerów. Przedstawiciele Hitachi szacują, że wielkość tylko japońskiego rynku dla takich urządzeń - komputerów z wyjątkowo rozbudowanymi zabezpieczeniami - to obecnie około 300 tys. sztuk rocznie.

źródło : benchmark.pl


  Aeolus PCX6600 DV128LP

  AMD Geode przyszłością urządzeń elektronicznych



Firma AMD zaprezentowała nowy procesor z Geode cechujący się minimalnym poborem energii. Urządzenie to, przy taktowaniu 500MHz pobiera tylko 0.9W energii. Wg specyfikacji podanych przez AMD wiemy, że urządzenie stworzone zostało w architekturze x86 i wspiera pamięci DDR. Oprócz tego przygotowane jest do obsługi systemu operacyjnego. Windows XP Światowa premiera odbyć się ma już pod koniec maja wraz z rozpoczęciem targów Computex.

źródło : tweak.pl


  Taktyczna decyzja



Apple Computer prowadziło rozmowy, które mogły zaowocować podjęciem decyzji wykorzystania procesorów Intela w komputerach Macintosh - podała gazeta The Wall Street Journal.
Artykuł powołuje się na dwóch przedstawicieli tego segmentu przemysłu, którzy potwierdzają prowadzenie takowych rozmów. Negocjacje albo zostały zerwane, albo jest to przerwa taktyczna, która ma wpłynąć na obecnego dostawcę układów, firmę IBM.
Rzecznik Intela Chuck Mulloy odmówił skomentowania doniesień gazety. Rzeczniczka Apple'a odniosła się do artykułu, określając go mianem "plotek i spekulacji".
Zaadaptowanie mikroprocesorów Intela zwiększyłoby konkurencyjność Macintoshów w porównaniu z coraz popularniejszymi w Stanach Zjednoczonych pecetami takich wielkich producentów, jak np. Dell. Jak wiadomo, ceny produktów Apple są znacznie wyższe niż ceny komputerów oferowanych przez innych producentów. Zdobycie pozycji dostarczyciela procesorów dla Apple'a miałoby natomiast dla Intela znaczenie prestiżowe.
To tak, jakby Ferrari miało otrzymać silnik BMW - wypowiedział się Richard Doherty, analityk z firmy Envisioneering. Oznaczałoby to całkowita zmianę sposobu myślenia - dodał.
Możliwe, że Apple chciało wykorzystać układy Intela jedynie do niektórych swoich produktów. Serwerowe układy Intela mogłyby się sprawdzić w rodzinie produktów Apple Xserve - twierdzi Doherty.
Może plotki dotyczące umowy z Intelem miały zmobilizować IBM-a do zwiększenia wydajności, Apple narzekało bowiem na niewystarczające dostawy procesorów.

źródło : chip.pl


  Epox EP-8HEAI

  Dopalacze 'AGEIA PhysX'



Firma ASUSTeK zapowiedziała produkcję przystawek, które po dołączeniu do płyty głównej zwiększą wydajność systemu w grach komputerowych. Produkty ASUSTeK będą wykorzystywać procesor AGEIA PhysX. AGEIA PhysX to pierwszy na świecie układ PPU (Physics Processing Unit), służący do przejęcia od procesora funkcji liczenia fizyki w grach. Założenie jest proste: dodatkowy chip wspomoże komputer przy obliczeniach związanych z wszelkimi efektami uwzględniającymi modele fizyczne. Technologia będzie wykorzystywana w grach nowej generacji i niewątpliwie podniesie jakość grafiki, choć z pewnością zada kolejny cios portfelom miłośnikom gier komputerowych.
Przystawki z układem PhysX pojawią się na rynku jeszcze w tym roku, razem z grami wykorzystującymi nową technologię. Przewidywana cena takich produktów to od 250 do 300 USD. Wygląda więc na to, że ceny komputerów do gier znów wzrosną. Pozostaje czekać na reakcje graczy - czy ich wytrzymałość jest nieograniczona? A może to szansa dla konsol nowej generacji?

źródło : benchmark.pl


  Dwie nowe płyty Epoxa



Firma Epox zaprezentowała dwie całkiem nowe płyty główne przeznaczone dla procesorów AMD oparte o układ VIA K8T890. Pierwszą z nich jest EP-8HEAI. Płyta ta przeznaczona jest dla procesorów z podstawką Socket 754. Posiada 1 slot PCI Express x16, 2 sloty PCI E x1, 2 sloty PCI, 2 porty SATA (I), 2 banki pamięci DIMM DDR 400/333/266 z możliwością maksymalnej obsady 2GB pamięci oraz... port AGP x8. Tak płyta ta obsługuje zarówno karty na PCI Express jak i AGP. Drugą płytą, jaką pokazał Epox jest EP-9HEAI. Jest to płyta przeznaczona dla procesorów z podstawką Socket 939. Posiada 1 slot PCI Express x16, 2 sloty PCI E x1, 3 sloty PCI, 2 porty SATA (I) oraz 4 banki pamięci DDR400/333/266 (nie posiada AGP). Oczywiście zarówno jedna jak i druga posiada zintegrowaną kartę sieciową i muzyczną. Produkty na rynku pojawią się już niebawem. Niestety firma nie podzieliła się informacjami na temat cen.

źródło : tweak.pl


  Epox EP-9HEAI

  Takie SLI



Podczas targów E3 w Los Angeles VIA Technologies zaprezentowała technologię VIA DualGFX Express pozwalającą na zainstalowanie na platformie PC dwóch kart graficznych.
Pomysł VIA pozwala zarówno na zwiększenie wydajności kart w przypadku przetwarzania grafiki 3D, jak i umożliwia podłączenie do komputera większej liczby monitorów.
E3 stały się świetnym miejscem na pierwszy pokaz układu VIA K8T890 Pro, zwiększającego wydajność grafiki 3D.
Tajwański producent przedstawił również chipset VIA PT880 pozwalający na współpracę dwóch kart AGP lub PCI Express i pozwalających na podłączenie większej liczby monitorów.
VIA nie podała informacji dotyczących cen oraz dostępności nowych produktów.

źródło : chip.pl

  Szczegóły Sapphire Blizzard X850 XT PE



Firma Sapphire podzieliła się szczegółowymi informacjami na temat specyfikacji karty graficznej Blizzard RADEON X850 XT Platinum Edition, wyposażonej w nowatorski system chłodzenia wykorzystujący ciekły metal. Niestety o samej technologii nadal nic nie wiemy, oprócz tego, że potwierdzono skuteczność chłodzenia o 10C lepszą od rozwiązania firmy Arctic Cooling. Układ graficzny taktowany będzie częstotliwością 540MHz zaś pamięci (256MB 256bit GDDR3) pracowały będą z zegarem 1180MHz. Karta dostępna będzie oczywiście na interfejsie PCI Express i wyposażona zostanie w dwa wyjścia DVI. Cena choć nie jest jeszcze znana będzie zapewne zabójczo wysoka.

źródło : tweak.pl
  17" i 19" panele dotykowe EIZO



ALSTOR : Firma EIZO poinformowała o rozszerzeniu swojej linii produktów o dwa nowe modele paneli dotykowych. W 19-calowym modelu FlexScan L760T-C i 17-calowym modelu FlexScan L560T-C zastosowano technologię "analog capacitive" i obydwa można obsługiwać zarówno za pomocą rysika, jak i palcami.
Niezwykle trwała konstrukcja, umożliwiająca długoterminową pracę (ponad 225 milionów dotknięć) kwalifikuje oba modele do zastosowania w kioskach informacyjnych, fabrykach, punktach obsługi klientów a także dzięki certyfikacji TÜV/GM w środowiskach medycznych, włączając sale operacyjne. Panele powlekane są specjalną wodoodporną powłoką o właściwościach antystatycznych i antybakteryjnych. Model FlexScan L760T-C posiada złącze RS-232S, a FlexScan L560T-C USB umożliwiające bezpośrednią komunikację z komputerami pracującymi w systemie Windows XP lub 2000.
Monitory mają podobną specyfikację, jeśli chodzi o wyświetlanie obrazu: 8-bitowe wyświetlanie kolorów (16,77 mln.), wyjściowa rozdzielczość 1280x1024, jasność na poziomie 180 cd/m2, szerokie kąty widzenia (178° w poziomie i pionie). Różnią się natomiast współczynnikiem kontrastu: mniejszy model ma kontrast na poziomie 1500:1, 19-calowy panel dysponuje kontrastem 1000:1. Urządzenia zbudowano zgodnie ze standardem VESA, co ułatwia zamontowanie monitora w dowolnej lokalizacji.
W obudowę wbudowano zasilacz, a ekran osadzono na podstawce umożliwiającej jego regulację
w zakresie 82 mm w pionie, obrót o 90' do trybu portretowego, 40' na boki i 70' góra-dół.
Użytkownik może regulować podstawowe parametry wyświetlania obrazu: korekcję gamma, temperaturę kolorów (w zakresie 5000-1000K), barwę, saturację i wzmocnienie. Praca w trybie sRGB pozwoli dopasować parametry wyświetlania do innych urządzeń peryferyjnych obsługujących ten tryb, takich jak skanery czy drukarki.
Obydwa modele posiadają analogowe i cyfrowe złącza. Jeśli do monitora podłączone zostaną dwa komputery, przycisk znajdujący się na przednim panelu umożliwi bezproblemowe przełączanie się między wchodzącymi sygnałami.
Nowe monitory dostępne będą w czerwcu. Niestety nie jest znana jeszcze ich cena.

źródło : benchmark.pl


  InnoVISION DeltaChrome S8 XE


  Aeolus PCX6600 DV128LP w sklepach



AOpen po kilku tygodniach od zapowiedzi nareszcie wypuścił na rynek kartę graficzną PCX6600 DV128LP. Karta stworzona została na mniejszej płytce PCB. Ze specyfikacji podanych przez producenta dowiedzieliśmy się, że zamontowano na niej 2ns pamięci GDDR3 (czyli standard). Układ taktowany jest częstotliwością 300MHz, pamięci zaś - 700MHz. Co ciekawe, PCX6600 DV128LP posiada chłodzenie pasywne wykorzystujące technologię HeatPipe, dzięki czemu produkt jest znakomitym rozwiązaniem do komputerów klasy barebone co w połączeniu z obsługą HDTV może dać użytkownikowi możliwość stworzenia bardzo dobrego centrum multimedialnego.

źródło : tweak.pl

  Pokaz dla wybranych



ATI niespodziewanie przedstawiło swój najnowszy układ graficzny R520. Pokaz odbył się za zamkniętymi drzwiami, na stoisku Intela podczas targów E3.
Jak informuje serwis AnandTech, przeznaczone dla pecetów GPU zostało wykorzystane, by zaprezentować możliwości gry Alan Wake. Mimo że tytuł zoptymalizowany jest dla takich konsoli, jak Xbox 360 czy PlayStation 3, i w związku z tym pojawiły się pewne niedociągnięcia, możliwości R520 budzą respekt.
Redaktorzy serwisu zwrócili uwagę na olbrzymie i interaktywne środowisko oraz robiącą wrażenie symulację warunków pogodowych.
Oficjalna premiera R520 spodziewana jest podczas targów Computex.

źródło : chip.pl


  Płyta główna z Radeonem Xpress 200

  ATI VPU na obrazku



W sieci pojawił się screen przedstawiający płytę główną opartą o układ Radeon Xpress 200, obsługujący dwie karty graficzne jednocześnie dzięki technologii Multi VPU być może zwanej w niedalekiej przyszłości jako Crossfire. Co rzuca się w oczy to bardzo mała odległość pomiędzy slotami PCI Express x16. Ciężko stwierdzić, czy odległość będzie różna w zależności od producenta płyty (jak to ma miejsce ze SLI) ale gdyby tak nie było, to nie wszystkie karty mogłyby być w nich obsadzone (np. te z chłodzeniem zajmującym dodatkowy śledź). Jedno jest pewne, premiera Multi VPU jest coraz bliżej.

źródło : tweak.pl


  Sapphire Blizzard X850 XT PE

  Są 24 potoki



W chińskim serwisie www.hkepc.com ukazała się specyfikacja układu GeForce 7800 GTX. Zamieścił ją jeden z uczestników forum.
Ze zdobytych przez niego informacji wynika, że układ współpracował będzie ze złączem PCI Express. Producent wyposażył go w 256-bitowy interfejs pamięci. Procesor, wykonany w technologii 0,11 mikrometra, taktowany jest zegarem o częstotliwości 430 MHz, a współpracujące z nim kości pamięci GDDR3 - 1,4-gigahercowym zegarem.
Nowa kość nVidii jest w stanie przetworzyć w ciągu sekundy 860 milionów werteksów, prędkość wypełniania - fill rate - układu wynosi zaś 10,32 miliardów pikseli na sekundę. Z kolei przepustowość pamięci to 38,4 GB/s.
Procesor wykorzystuje 24 potoki pikseli, engine CineFX 4.0 i technologię Intellisample 4.0. Podobnie jak jego poprzednicy wspiera DirectX 9.0, ShaderModel 3.0 oraz OpenGL 2.0.
nVidia ma zamiar zbudować trzy procesory z rodziny G70. Będą to układy GeForce 7800, 7800 GT i 7800 GTX. Spośród nich tylko 7800 GTX będzie można, jak twierdzi serwis HKEPC, wykorzystać w trybie SLI.
Oficjalna premiera kości ma nastąpić 22 czerwca.

źródło : chip.pl


  Gigabyte GV-3D1-68GT

  Gigabyte prezentuje GV-3D1-68GT



Firma Gigabyte zaprezentowała nową kartę graficzną z dwoma układami graficznymi na pokładzie. GV-3D1-68GT bo o niej mowa, została wyposażona w dwa układy GeForce 6800 GT. Każdy z układów posiada do dyspozycji 256MB pamięci, co daje łącznie 512MB. Jak widać na zdjęciu na śledziu zamontowano dwa wyjścia DVI-E i dwa wyjścia D-Sub. Nowy produkt Gigabyte pojawi się na rynku w okolicach czerwca i lipca, jego cena będzie o około 10-15% niższa od dwóch kart wyposażonych w jeden układ GF6800 GT każda.

źródło : tweak.pl
Wyłowione z Sieci - Hardware
SS-NG #32 Czerwiec 2005
3