-->\n" +"" ); noweOkienko.document.close(); noweOkienko.focus(); } //-->
SKUP ZŁOMU - Podkręcanie Radeona 9500 Pro
SS-NG #30 KWIECIEŃ 2005






PC LAB
    Niektóre karty graficzne z układami RADEON 9500 PRO zostały wyposażone w BIOS, który posiada zabezpieczenie przed podkręcaniem. Jedną z takich kart jest opisywany przez nas wczoraj produkt firmy Sapphire. Chcielibyśmy podkrótce opisać, jak radzić sobie z tym problemem.
      Jeśli trafiliście na kartę, w której zablokowano możliwość podkręcania, nie ma się czym przejmować. Wystarczy podmienić BIOS na taki, który podkręcanie umożliwia.
Na naszym serwerze FTP umieściliśmy pakiet RadFlashPLUS, który zawiera komplet BIOS-ów dla różnych kart. Zanim przystąpicie do wymiany BIOS-u, musicie rozpoznać, jakie pamięci zastosowano na Waszej grafice.


  


Pakiet RadFlashPLUS zawiera, między innymi, następujące BIOS-y:
9500WARP.BIN - BIOS dla kart z pamięciami Hynix 3,6 ns
9500_33.BIN - BIOS dla kart z pamięciami Infineon 3,3 ns
9500_30.BIN - BIOS dla kart z pamięciami Infineon 3,0 ns
HERC9500PAL.BIN - BIOS dla kart Hercules z pamięciami Infineon 3,0 ns (wyjście telewizyjne ustawione na PAL)
Testowana przez nas karta Sapphire została wyposażona w pamięci Infineon 3,3 ns, a więc BIOS, którego powinniśmy użyć, to 9500_33.BIN.
Gdy już wybierzemy odpowiedni plik z BIOS-em, najlepiej skopiować komplet potrzebnych plików (zawartość katalogu ATIFLASH z pakietu RadFlashPLUS oraz wybrany plik z BIOS-em) do katalogu np. C:\BIOS.
Następnie należy uruchomić komputer w trybie DOS, ale nie chodzi tu o tryb Command Prompt w Windows. Można przygotować dyskietkę startową, my użyliśmy bootowalnej płytki CD (bo dyskietek już nie używamy od paru lat).
Po uruchomieniu się komputera w DOS-ie najlepiej zacząć od sporządzenia kopii oryginalnego BIOS-u naszej karty - może się przyda. Wchodzimy do katalogu C:\BIOS (dla nieobytych z DOS-em - należy wydać komendę c:, a potem cd \bios - każdą oczywiście trzeba zatwierdzić ENTER-em), a następnie wydajemy komendę:
atiflash -s 0 kopia.bin
Po chwili BIOS zostanie ściągnięty z karty i zapisany do pliku. (uwaga: po -s jest zero, a nie litera "o"!)


  


Teraz przystępujemy do wymiany BIOS-u na nowy. Wydajemy komendę:
atiflash -f -p 0 9500_33.bin
Oczywiście podmieńcie nazwę pliku 9500_33.bin na tę, jaką wybraliście dla swojej karty graficznej. Po kilku sekundach nowy BIOS zostanie zapisany w kostce Flash na karcie:
I... to wszystko!


  


Po restarcie komputera Windows na nowo wykryje kartę graficzną - tym razem już nie jako RADEON 9500/9700 SERIES, a RADEON 9700 PRO.


  


Nie przejmujcie się tym. RADEON 9500 i 9700 oferują dokładnie tę samą paletę funkcji, więc obojętne jest, jak kartę wykrywają sterowniki. Dopiero teraz można przystąpić do podkręcania.
My użyliśmy programu PowerStrip (znajdziecie go u nas w dziale Pliki). Po kilkugodzinnych próbach udało nam się podnieść zegary testowanej karcie do wartości, które naprawdę robią wrażenie - 360 MHz dla GPU i 320 MHz (640 MHz efektywnie) dla pamięci!


  


Próba podniesienia zegara pamięci jeszcze wyżej kończyła się już artefaktami w 3DMarku. Oto, jak wyglądał obraz przy taktowaniu karty zegarami 360/340 MHz:


  Efekt nadmiernego podkręcania


Wynik 360/320 MHz i tak jest bardzo dobry - przypomnijmy, że domyślne taktowanie karty Sapphire RADEON 9500 PRO to 277/270 MHz.
Pamiętajcie, by podkręcać swoje karty bardzo ostrożnie. Gwarancja nie obejmuje kart uszkodzonych podczas podkręcania oraz wymianie BIOS-u, więc obie czynności wykonujecie tylko i wyłącznie na swoją odpowiedzialność!
SKUP ZŁOMU - Podkręcanie Radeona 9500 Pro
SS-NG #30 KWIECIEŃ 2005