Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   62
                                 

Marek "Markinson" Napierała


Byłeś kiedyś z tatą pojeździć na sankach…?



„IT`S RAINNING MAN”
Ten krótki (jak na mnie ;) ) wstęp wiele mówi o filmie którego recenzje właśnie czytasz. Jeśli jeździłeś kiedyś z tatą na sankach na pewno bardzo miło wspominasz te chwile. Zresztą nie tylko te. Mam nadzieję, że masz jak najwięcej miłych wspomnień z dzieciństwa i tych z tatą jak i z mamą. Tata w tym zdaniu znalazł się, dlatego, iż film daje przykład niezwykłego poświęcenia ojca dla syna, poświęcenia pełnego wiary w sukces jak i odwagi. Poświęcenia o tyle niecodziennego gdyż rozgrywającego się podczas epoki lodowcowej. I to w cale nie w czasach prehistorycznych. Ta epoka lodowcowa właśnie nawiedziła północną półkulę – dwudziestego siódmego maja 2004 roku…



„…SNOWING ALL THE WAY”
Ile razy w życiu słyszałeś już nawoływania ekologów i innych „zielonych” na temat powiększającej się dziury ozonowej, efektu cieplarnianego, globalnych zmian temperatury. Ty, ja jak i wiele innych osób często myślimy sobie „oszołomy z Greenpeace”. Ile razy przysypiałeś na lekcji geografii, kiedy to nauczyciel mówił o prądzie północnoatlantyckim? Witaj w klubie. W wydarzeniach przedstawionych w filmie ludzie, na co dzień zupełnie jak my ignorujący wyżej wymienione fakty przekonali się o tym, iż nie są one wcale takie bezsensowne. Ujrzeli niszczycielską moc matki natury i przekonali się o tym, że ona tez traci cierpliwość. Przekonali się również o tym, iż skutki efektu cieplarnianego wcale nie są kwestią kilku setek lub tysięcy lat.

„KIEDY W CZWARTEK PADA, DRIZIT W PIĄTKI PARÓWKI JADA ;)”


… jak mówi stare meteorologiczne porzekadło ;) W filmie poznasz profesora Jacka Halla i jego rodzinę. Ma on syna Sama, który jest wyróżniającym się studentem. Ostatnio dostał dwóję z matematyki, co wprawiło w zakłopotanie jego ojca. Okazało się, ze profesor dał Samowi dwóję, bo Sam zapisał na teście same wyniki zadań (wszystkie poprawne). Nie uwierzył też w tłumaczenia studenta, że zadania rozwiązał w pamięci, skoro on sam jako profesor nie potrafił tego zrobić.
Ten przykład najlepiej oddaje potencjał umysłowy chłopaka. Sam zostaje członkiem reprezentacji dziesięcioboju naukowego jego uczelni i leci do Nowego Jorku. Nota bene robi to aby wpaść w oko dziewczynie ;)

Kiedy sam jest w Nowym Jorku na świecie zaczynają się przeróżne anomalia pogodowe. W Japonii spada grad wielkości pomarańczy, a amerykańskie miasta niszczą tornada. Od Antarktydy odrywa się olbrzymia połać lodu, która zakłóca bieg prądu północnoatlantyckiego, co w znacznej mierze przyczyniło się do powstania wyżej wymienionych kataklizmów. Zaczyna się epoka lodowcowa… w samym centrum Nowego Jorku. Wydarzenia te są scenerią wielu ludzkich dramatów. Właśnie w takich warunkach Jack Hall wyrusza na ratunek synowi.



COLD ENDING
Film to przede wszystkim plejada doskonałych, zapierających dech w piersiach efektów specjalnych. Fabuła nie jest najwyższych lotów, ale przy tego typu superprodukcjach chyba nikt tego nie oczekiwał. Film „Pojutrze” jak i inna znana produkcja jego reżysera Rolanda Emmericha – „Dzień Niepodległości” to przede wszystkim doskonała rozrywka. Warto go obejrzeć z samej ciekawości zakończenia i wielu niecodziennych zjawisk politycznych. Jak wcześniej wspomniałem film pokazuje oddanie ojca do syna, pokazuje również iż w takiej mroźnej scenerii może zakwitnąć nowe uczucie, zresztą w której nie może? ;) Film można śmiało polecić jako dobry sposób na spędzenie sobotniego wieczoru.


Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   62