03     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     WYŁOWIONE Z SIECI: Hardware (Blaszak)



"Stawik"


Nowa tańsza Neostrada+
Nasz operator dominujący czyli TP S.A. wprowadził nową usługę stałego dostępu do Internetu. Jest to tańsza ale i uboższa wersja Neostrady+. Cena nowej usługi to 99 PLN, czyli wreszcie coś poniżej magicznych 100 PLN. A co otrzymujemy w zamian? Łącze o szybkości 128 Kb do klienta i 64 Kb od klienta (wersja pełna to 512/128). Do tego limit miesięcznego ściągania do 5 GB oraz stałą pomoc techniczną (jej jakość pozostawia jednak wiele do życzenia, prosty przykład - uczyłem kiedyś jednego z konsultantów jak działa sieć lokalna i co to jest przełącznik sieciowy oraz router). Jednak usługa taka jest jak najbardziej wystarczająca dla przeciętnego Kowalskiego który chce pograć sobie w gry sieciowe oraz ściągnąć najnowsze wydanie SS-NG. Tak więc póki co nawet mimo braku alternatyw, nowa oferta wygląda interesująco.

Premiera Prescotta
Firma Intel zaprezentowała wreszcie długo oczekiwany procesor z jądrem Prescott. Nowy procesor wytwarzany jest w technologii 90 nm (czyli w wymiarze nanotechnologicznym:)) oraz posiada 1 MB pamięci cache L2. Nie są to oczywiści jedyne zmiany w procesorze, jednak pozostałe są na tyle mało znaczące że Intel postanowił nie zmieniać nazwy procesora i nazywa się on nadal Pentium 4. Zmiany w konstrukcji procesora mają za zadanie umożliwić mu pracę z o wiele większymi częstotliwościami niż obecnie. Jednak póki co dostępne są tylko modele o zegarach od 2,8 do 3,4 GHz czyli te same co z jądrem Northwood. A niestety z pierwszych testów wynika jasno, iż nie warto kupować Prescotta, który jest droższy od tak samo taktowanego procesora z jądrem Northwood a na dodatek mniej wydajny. Tak, tak nie pomyliłem się, stare Pentium 4 z jądrem Northwood jest przy tym samym zegarze wydajniejsze od Prescotta. Kupienie Pentium 4 z jądrem Prescott będzie miało sens dopiero po znacznym przyspieszeniu zegarów czego nie uda się osiągnąć na starym jądrze. Przy okazji wyszła jeszcze jedna bardzo poważna wada nowych procesorów. Grzeją się one niemiłosiernie.

Przód

I tył nowego procesora


Kolejny krok w kierunku 64 bitów.
Firma MS udostępniła za totalną darmochę wersję BETA 64-bitowego Windows XP. Wersja ta jest do pobrania z serwerów MS a po rejestracji możemy legalnie korzystać przez rok z tego systemu. Oczywiście aby uruchomić nowy system operacyjny musimy posiadać procesor zgodny z architekturą x86-64. Póki co jedynie AMD produkuje takie procesory. Oprócz samego systemu operacyjnego dostępne są już także sterowniki do niektórych bardziej popularnych urządzeń. Tak więc korzystanie z 64-bitowego systemu operacyjnego Microsoftu jest możliwe już dziś.

LG 1720B
Firma LG wprowadza na rynek nowy monitor LCD. Jest to model 1720B i jest to następca znanego 1710B. Monitor ten został zaprojektowany tak, aby cieszyć ludzkie oko swoim wyglądem. Matryca to szybkie (16ms) TN+. Poniżej dokładniejsze dane.

Nowy śliczny LG 1720B


Przekątna 17'
Rozdzielczość natywna 1280x1024
Czas reakcji 16 ms
Matryca TN+
Kąty widzenia 160/140
Kontrast 450:1
Jasność 300 cd/m2
Sugerowana cena detaliczna to 2349 PLN

Koniec Pentium 4?
Najprawdopodobniej ok. roku 2006 w sprzedaży pojawią się procesory Intela o kodowej nazwie Conroe. Będą się one opierały na architekturze Pentium M, czyli będą bardzo wydajne mimo stosowania znacznie mniejszych zegarów taktujących. Niektórzy przewidują iż może to być koniec procesorów z architekturą NetBurst czyli obecnych Pentium 4 i Celeron. Czy tak się stanie? Zobaczymy po premierze, ale osobiście wątpię gdyż ludzie są tak oczarowani wysokimi zegarami obecnych procesorów, że bardzo trudno będzie im pojąć że nowe wolniejsze teoretycznie procesory są dużo wydajniejsze.

Intel w 64 rytmach
Intel nie pozostaje w tyle za AMD i też zapowiada wprowadzenie na rynek procesorów zgodnych z architekturą x86-64. Pierwszymi procesorami zgodnymi z tą architekturą będą Xeony, czyli procesory serwerowe. Analitycy przewidują że mogą one wyprzeć z rynku procesory Itanium i Itanium II. Układy te są także w pełni 64-bitowe ale nie są zgodne z architekturą x86-64 a z zupełnie inną opracowaną przez Intela wraz z HP. Pomijając ceną tych procesorów, podobno nie są one zbyt popularne w rozwiązaniach serwerowych (bardzo duże zużycie prądu i niezbyt wydajna architektura, w porównaniu do np. SUN UltraSparc) co przy wzroście zainteresowania układami zgodnymi z x86-64 może doprowadzić je do naturalnej śmierci. Nowe Xeony będą nosiły oznaczenie CT, które oznacza zgodność z nową 64-bitowa technologią. Na procesorach tych bez problemu będzie działało oprogramowanie napisane dla Athlona 64 i Opterona, tak więc już na starcie procesory te będą miały jakieś wsparcie programistyczne, a nie tak jak AMD na którego procesory w czasie premiery była napisana tylko jedna dystrybucja Linuxa.

Nowy król podkręcania
Jak to zawsze bywa tuż po premierze nowych układów okazuje się że doskonale się one podkręcają. Najwolniejszy Prescott z zegarem 2,4 GHz bez większych problemów można rozpędzić do 3,4 GHz, jedynym warunkiem jest posiadanie dobrej płyty głównej oraz szybkich pamięci minimum DDR 500.

AMD w 90 nm
Jest wielce prawdopodobne, że AMD zmieni proces technologiczny z 130 nm na 90 już pod koniec kwietnia. Nie są to jeszcze potwierdzone dane, ale gdyby tak się stało to było by miło. Dzięki przejściu na mniejszy proces technologiczny z jednego wafla można wyciąć większą ilość procesorów a co za tym idzie ich cena powinna niedługo spaść. Do tego dochodzi mniejsze zużycie prądu co odbija się na niższej temperaturze i lepszej podatności na podkręcanie. Tak więc nie zostaje nic innego jak tylko czekać na nowe procesory.

Koniec z AGP u Intela
Koniec AGP, przynajmniej u Intela. W jego nadchodzących chipsetach nie ma nawet mowy o czymś takim jak AGP. Będzie tylko PCI Express. Tak więc po tym jak za każdym razem kupując nowy procesor zmienialiśmy płytę główną to teraz jeszcze będziemy zmieniać kartę graficzną na taką obsługującą PCI Express 16x. Po prostu cudownie. No ale takie są niestety losy ludzi posiadających procesory Intela. Trzeba płacić, płacić i płacić, a na koniec jeszcze raz zapłacić.
MSI z ATI i Nvidią
Już w kwietniu światło dzienne ujrzą pierwsze karty graficzne z układami Ati od MSI. Do tej pory MSI dzielnie opierało się pokusom produkcji kart z układami Ati, jednak popyt na rynku zmusił tą firmę do zmiany decyzji. Na szczęście jednak MSI nie zrezygnuje z produkcji kart z chipami Nvidii, dzięki czemu na rynku będziemy mieli po prostu większy wybór.

Radeon 9600CT
Pokazały się pierwsze zdjęcia karty graficznej z układem Radeon 9600CT. Układ ten ma zastąpić Radeona 9600. Zmianie uległa konstrukcja PCB, zmieniono także pamięci z obudowy TSOP na BGA. Taktowanie pamięci pozostało na niezmienionym poziomie 400 MHz a zegar taktujący układu wzrósł z 325 do 350 MHz. Ceny nowych kart według zapowiedzi ATI mają być nieco wyższe od zwykłych Radeonów 9600.

Poprawiona wersja Radeona 9600 prezentuje się tak


Nowa specyfikacja NV40. Po sieci krążą plotki że nadchodzący układ NV40 nie będzie posiadał jak do tej pory mówiono 8 potoków renderujących po 2 jednostki teksturujące, ale aż 16 potoków renderujących po dwie jednostki teksturujące. Liczba tranzystorów w takim przypadku miała by wzrosnąć z 175 mln do 205 mln. Jeśli owe dane okażą się prawdą to z pewnością będzie to najpotężniejszy akcelerator graficzny. Ciekawe tylko jaka będzie jego cena?

Nowe karty od ASUS-a na PCI Express
Asus zaprezentował karty graficzne ze złączem PCI Express. Karty ASUS XN5950, XN5750, XN5750N, XN5300 oraz XN4300 oparte są na procesorach graficznych Nvidia PCX. Asus twierdzi że nowe rozwiązanie zrewolucjonizuje świat grafiki 3D a stare mniej wydajne rozwiązanie szybko przejdzie do lamusa. Jest tylko jeden problem w tym twierdzeniu. Nowe układy graficzne Nvidii korzystają póki co z mostka PCI Express>AGP 8x tak więc przepustowość magistrali pozostaje na starym niezmienionym poziomie (ewentualnie może tylko spaść z powodu konieczności translacji sygnałów).

R420 na IDF
Podczas IDF firma ATI zaprezentowała układ graficzny R420 czyli następcę obecnych Radeon-ów 9800XT. Póki co jest to tylko prototyp ale za to już sprawny ponieważ na komputerze wyposażonym w tą kartę graficzną puszczano demo gry Colin McRae Rally 4. A sam układ składa się z 160 mln tranzystorów i produkowany jest w technologii 0,13 mikrona. W stosunku do poprzednika na pierwszy rzut oka nie dokonano rewolucyjnych zmian. Nadaj jest to 8 potoków renderujących z jedną jednostką teksturującą na potok. Jednak ATIO twierdzi iż dzięki optymalizacjom w kontrolerze pamięci i innym usprawnieniom układ ten będzie dużo szybszy od poprzednika. Pożyjemy, zobaczymy, jak to mawiają. Z nowości wymienić jeszcze należy obsługę Pixel i Vertex Shader w wersji 3.

A to samo serce R420


Pierwsze zdjęcia GF FX 5500
Pojawiły się już pierwsze zdjęcia kart graficznych z układem GF FX 5500. Prezentowana karta to Zeus FX 5500 od firmy Galaxy. Karta posiada 64 MB 128-bitowej pamięci DDR. Według producenta karty jej wydajność plasuje się pomiędzy GF FX 5200 a GF FX 5600. Zobaczymy tylko jeszcze jaka będzie cena tych kart i wszystko będzie jasne.


Rzut izometryczny

I klasyczny na kartę z GF FX 5500


Nvidia z Doom 3
Ati do swoich kart dodaje talon na grę HalfLive 2. Nvidia postanowiła nie pozostawać w tyle i do swoich kart będzie dołączać talony na grę Doom 3. Zarówno jednej jak i drugiej gry jeszcze nie ma ale zawsze miło jest mieć dodatkowy talonik na grę która ma być wielkim hitem. Jednak talony są w Polsce bardzo dobrze znane. Ciekawe czy i z tymi grami będzie tak jak za komuny u nas. Wszyscy mieli taloniki (kartki) tylko nie było ich gdzie zrealizować.

Nforce3 250
Nvidia wreszcie wypuszcza na rynek chipset dla Athlona 64 który może podjąć walkę z rozwiązaniami VIA. Nowy układ o nazwie nForce3 250 obsługuje procesory z podstawką Socket 939 a do tego posiada obsługę magistrali HyperTransport z częstotliwością 1 GHz (poprzednik nForce3 150 magistralę tą obsługiwał z częstotliwością 400 MHz przez co przegrywał w benchmarkach z VIA K8T800), gigabitowy LAN, obsługę dysków SATA. I jeszcze jedna bardzo ważna wiadomość dla overclockerów. W chipsecie tym można zablokować częstotliwość magistrali AGP i PCI dzięki czemu podkręcanie procesora jest o wiele bezpieczniejsze i po prostu lepsze (i znowu w wersji nForce3 150 brak tego rozwiązania). Tak więc ponownie szykuje się nam super chipset dla procesorów AMD. Czy VIA ze swoim K8T800 wytrzyma konkurencję? Nie wiadomo, ale jedno jest pewne jeśli produkt ten okaże się tak dobry jak nForce2 dla rodziny procesorów K7 to warto na niego zbierać pieniądze. Oficjalna premiera już na dniach.

Czy nadchodzi koniec Bluetooth?
Technologia ta jeszcze się dobrze nie zadomowiła w naszych komputerach, a już może przejść do lamusa? Cóż wydaje się że za sprawą nowego rozwiązania Intela może nadejść koniec tej technologii w komputerach PC. A powodem tego jest Wireless USB. W-USB ma zapewniać to wszystko co USB 2.0 i Bluetooth wzięte razem. Czyli będzie to bezprzewodowość oraz wysokie transfery. Bluetooth jest po prostu koszmarnie powolne i w dzisiejszych czasach przestaje to wystarczać.

Chaintech z AGP i PCI Express
Firma Chaintech przygotowuje płytę główną opartą o chipset VIA PT890. Płyta ta będzie się wyróżniać obecnością zarówno slotu AGP 8x jak i PCI Express 16x. Tak więc zarówno posiadacze mocnych kart na AGP jak i przyszli posiadacze kart na PCI Express mogą być zadowoleni i bez problemu mogą wymieniać płytę główną bez obaw o przyszła niekompatybilność. Płyta ta obsługuje procesory Pentium 4 także z jądrem Prescott.



03     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     WYŁOWIONE Z SIECI: Hardware (Blaszak)