30     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Poradnik Małego Kompresora



"Xtense"


Często chcielibyśmy wysłać kolegom/rodzinie/znajomym/’ziomalom’ jakiś film. Częściej jeszcze chcielibyśmy wysłać go w postaci cyfrowej. Ale jeszcze częściej chcielibyśmy, żeby ludzko wyglądał i ludzko ważył :).



Dział dla kamer normalnych

EJ! GDZIE ŻEŚ WTRYNIŁ KASETĘ!?
Gdy mamy już wszystko przygotowane, czyli mamy kartę TV/tuner/TV Out przydałby się jakiś soft. Posiadacze Tunerów na pewno dostali za darmo jakiś, co tu dużo mówić, szajs. Bądźmy szczerzy - czy opłacałoby nam się zapisywanie filmu BEZ kompresji? Chyba nie. Dlatego mogę polecić program o nazwie VirtualDub o którym osobno kiedyś powiem. Gdy już go ściągniemy/pożyczymy od kolegi normalnie i całkowicie legalnie (program jest na licencji Freeware) co robimy? Nie - nie kasujemy. Oczywiście odpalamy. I tu warunek A) - znamy język angielski. Czasem tak się można zapultać w opcjach, że aż strach bierze :) . No więc - bierzemy kasetkę, wkładamy do mag-net-owe-vid-oo, kabel Video podłączamy do wyjścia TV i w VirtualDub`ie włączamy "Capture Avi". Jeśli pojawia nam się kupa szumów i brak obrazu (pseudolosowe b&w punkty :) ) włączamy play na Videło. Jeśli ciągle nie ma - sprawdzić kabel, TV out, a wkońcu sterownik. Ew. można też zainstalować program kontrolujący (dla Tunera) działanie. Np firma AVACS daje Mpeg TV Station czy coś :) . Tam sterujemy kanałami. W VirtualDub`ie możemy też ustawić rozmiar obrazu, jakość koloru itp. Z tym dajemy sobie spokój, ale jeśli chcemy, to możemy poeksperymentować na własną rękę. Jeśli podczas łapania występują "dziwne" kolory, to proszę zmienić "źródło". Tutaj niestety trzeba metodą "prób-i-błędów". Ale najczęściej stosowanym trybem jest YUV.

ŁAPANKA
Więc jeśli działa i delektujemy się wspomnieniami z dzieciństwa/ostatniej imprezki, to możemy przystąpić do łapania. Po pierwsze ustawiamy ilość klatek na sekundę. 25 FPS jest optymalny. Później kompresja obrazu - tu już można popuścić wodze fantazji, ale Kodeka INDEO nie polecam :) . Na początek dobry jest DivX. Więc wybieramy Kodek jaki nam pasuje, ustawiamy go na bardzo wysoką jakość (do późniejszej obróbki) i bassta. Teraz dźwięk. Najpierw ustawiamy jego jakość. 44100Hz, 16Bit powinno wystarczyć (dla posiadaczy extravaganzkich kart/kamer/telewizora - może też być stereo, ale jeżeli nie występuje stereo, to nie warto go dawać - tylko rozmiar pliku się powiększa. Mono rulz :) ). I teraz coś o czym trzeba pamiętać - NIE USTAWIAMY KOMPRESJI DŹWIĘKU! - dźwięk kompresujemy na samym końcu, bo przy kompresowaniu podczas łapania tracimy klatki. Niech zostanie PCM. Teraz dokonujemy próbnego łapania. Powinno być dobrze. Dla testu możemy złapać 30 minut. Jeśli będzie opuszczone ponad 20 klatek, to coś trzeba zrobić z szybkością procka niestety :( . Nalepiej odciążyć RAM i procka poprzez zamknięcie wszystkich zbędnych procesów, jak np. przeglądarka, czy "Winamp Agent" :) . Jeśli mimo to będzie tyle opuszczonych klatek, to hmm... no niestety :) .

Dział dla kamer cyfrowych

I'M COMING CYFRAKU!
Jeśli jesteśmy w posiadaniu kamery cyfrowej, to połowa drogi za nami. Możemy bardzo łatwo przerobić film na znośniejszy format. Tyle, że większość kamer (a może nawet wszystkie :) ) mają filmy w formacie DV. To bardzo głupie z ich strony, ale nic na to poradzić nie możemy :) . Za to możemy ściągnąć odpowiedni kodek, który pozwoli nam na otworzenie filmu z cyfraka w VirtualDub`ie. Teraz ewentualnie wycinamy niepotrzebne fragmenty (zaznaczając i DEL), przełączamy na "Full Processing Mode" i wybieramy kodek video. Najlepiej DivX :) . Ponadto wybieramy w dźwięku Full Processing Mode i wybieramy kodek dźwiękowy (najlepiej MP3 - wszystko go otworzy.). Teraz "Save as AVI", zapisujemy i nagrywamy na płytę :) .

JEŚLI BYŁEM PIJANY...
Czasem jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia. Wtedy sięgamy po stronę producenta i ściągamy odpowiednie filtry takie jak "Smoother" i inne, które się kojarzą z wyostrzaniem/zmiękczaniem :) . Kiedy jesteśmy zaopatrzeni w filtry idziemy otworzyć nasz film. Teraz ustawiamy kodeki tak jak już wcześniej powiedziałem i otwieramy "Filters" z menu Video. Wybieramy interesujący nas filtr (np. Smoother), ustawiamy go i "Save As AVI" :) . Możemy też poeksperymentować samodzielnie, do czego szczerze namawiam - czasem można uzyskać o wiele lepszy efekt wykorzystując kilka filtrów zamiast jego odpowiednika. Życzę też powodzenia w ustawianiu kodeka Video - przecież to musi wejść na płytę! :)


30     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Poradnik Małego Kompresora