31     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Alternatywy 4



Marek "mmxY2k" Szendzielorz


Wszyscy już zdążyliśmy się przyzwyczaić do sytuacji, że na rynku kart graficznych panują niepodzielnie dwie firmy, a mianowicie nVIDIA i ATI. Walczą one między sobą o klienta w różny sposób (najczęściej robiąc go w konia ;-]). Wszyscy też dobrze znamy przysłowie “gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta”. I właśnie niedawno pojawił się ten trzeci, jest nim firma XGI, która ma zamiar wprowadzić na rynek serię chipów Volari.



Po przeczytaniu powyższego wstępu wielu z Was pewnie zastanawia się co to do cholery jest XGI i to ich Volari... Już wyjaśniam. Firma XGI (eXtreme Graphics Innovation) powstała po wyodrębnieniu z korporacji SIS (znany tajwański producent chipsetów do płyt głównych) części odpowiedzialnej za akceleratory graficzne. Jeszcze pod szyldem SIS panowie z XGI wypuścili na rynek serię chipsetów Xabre, które jednak nie zawojowały go i szybko zakończyły swój krótki żywot. Niedługo potem SIS zapowiedział układy Xabre II, które miały zmieść konkurencję z powierzchni ziemi. I to właśnie na podstawie technologii Xabre II, oczywiście nieco zmodyfikowanej, zbudowano Volari. Na rynek ma trafić docelowo pięć wersji tego cuda, na razie dostępne będą tylko cztery (stąd wziął się tytuł artykułu ;-]), oznaczone symbolami: V3, V5, V8 i V8 Ultra. Na szczególną uwagę zasługuje ten ostatni oraz, mający pojawić się na rynku nieco później V5 Ultra, ponieważ karty oparte na tych układach mają być, uwaga, dwuprocesorowe i nosić przydomek Duo. Tak, tak, pomysł wprowadzony kilka lat temu jako VooDoo 5 5500 powraca.

Średnia krajowa


Jak twierdzą jednak panowie z XGI tym razem ma to być naprawdę coś niezwykłego, a to za sprawą technologii kontrolującej współpracę obu chipów zwanej tu BitFluent Architecture. W kości serii Ultra znajdą się specjalne jednostki wykonawcze, odpowiedzialne za równomierny podział zadań. Dzięki temu szybkość wymiany danych miedzy układami ma dochodzić aż do 2,13 GB/s. W dość prosty sposób rozwiązano także problem “wchodzenia sobie w drogę” obu chipów. Po prostu jeden z nich jest nadrzędny nad drugim. Oba chipy przetwarzają obraz w jednym momencie, to znaczy dzielą się pracą na pół: jeden generuje jedną klatkę, a drugi w tym samym czasie następną itd. Dzięki temu ma nastąpić podwojenie wydajności karty.
Każdy z chipów dysponuje także własną pamięcią, a więc jeśli na karcie jest np.: 256 MB pamięci to każdy chip ma swoje 128 MB.


Balcerowicz musi odejść...


Co do samych układów to najmocniejszy z nich - Volari S8 Ultra będzie chipem 256 Bitowym dysponującym 350 MHz zegarem, 400Mhz RAMDAC-iem, obsługującym 256-bitową pamięć DDR/DDR2 o taktowaniu odpowiednio 375 MHz (efektywne 750 MHz) oraz 500 MHz (efektywne 1000 MHz). Magistrala pamięci ma wielkość 128 Bitów, ale dzięki zastosowaniu krzyżowej technologii przesyłu informacji jej efektywna przepustowość wynosi do 512 bitów a dane mogą być przesyłane z prędkością do 16 GB/s. Liczba potoków renderujących wynosi 8, na każdy przypada jedna jednostka teksturująca. “Ósemka” ma też do dyspozycji dwie jednostki Vertex, oraz cztery PixelShader. Chip będzie też, a jakżeby inaczej, całkowicie zgodny z DirectX 9.0 i AGP 8x. Karty oparte na nim, dzięki technologii Cipher Video Procesor, będą mogły sprzętowo dekodować MPEG-2 (DVD), MPEG-1 (Video-CD). Będzie również wspomagane odtwarzanie AVI i oczywiście popularnych DivX-ów.

Magnetofon ???


Teraz pewnie wszyscy oczekują, że zaprezentuję wyniki jakichś testów, by zobaczyć jak Volari wypada na tle konkurencji. Cóż, bardzo długo zastanawiałem się nad tym czy ma to jakiś większy sens. Volari de facto nie jest jeszcze w masowej produkcji, testy są przeprowadzane na premierowych egzemplarzach, które nie są jeszcze finalnym produktem. Co gorsza, sterowniki do tych kart są jeszcze w wersji Beta.
Z drugiej jednak strony jeśli robi się taki szum wokół produktu, udostępnia się go do testów to po to żeby ich wyniki poznała szeroko rozumiana opinia publiczna, więc miedzy innymi Wy drodzy czytelnicy : ). Biorąc pod uwagę Wasze prawo do ich poznania i samodzielnej oceny postanowiłem je jednak umieścić. A wiec do rzeczy. W 3D Marku 2003 Volari S8 Ultra Duo uzyskuje wynik bardzo podobny do Radeona 9700 Pro ale znaczne słabszy, około 25%, od typowych kart nVIDII (GeForce FX 5950 Ultra) i ATI (Radeona 9800 XT). Jeszcze gorzej przedstawia się sprawa w grze WOLFENSTEIN ENEMY TERRITORY. Tutaj w każdym teście Volari ląduje na ostatnim miejscu, uzyskując wynik średnio 2,5 razy gorszy niż 5950-tki i 9800 XT. O ile wynik uzyskane w WOLF’ie pozwalały jeszcze na komfortową grę (przekraczały 30 klatek animacji na sekundę) to w HALO w żadnym teście nie udaje się przekroczyć bariery 20 klatek :(. Jedynie w AquaMarku 3 Volari spełnia pokładane w nim nadzieje uzyskując wyniki bardzo zbliżone do topowych kart.

...a może nie ;)


No cóż, jak widać wyniki uzyskane w testach przez Volari S8 Ultra Duo nie napawają optymizmem. Jednak firma XGI zarzeka się, że to jest na 100% wina sterowników. Lecz o ile słabe wyniki w 3D Marku dałoby się w ten sposób wytłumaczyć to ciężko przyjmować argumentację, że po wprowadzeniu nowych sterowników (bez zastosowania w nich jakichś sztuczek) wydajność w HALO czy WOLF’ie drastycznie wzrośnie (promykiem nadziei są bardzo dobre wyniki w AquaMark3). Na zakończenie wspomnę tylko, że Volari V8 Ultra w wersji Duo ma kosztować około 330 USD (za same chipy) wiec jest tańsze niż najdroższe chipsety konkurencji. Mimo wszystko karta ta chyba jednak będzie konkurentem maksymalnie dla Radeona 9700 ewentualnie 9700 Pro i to pod warunkiem dość znacznego poprawienia wydajności produktu finalnego. Jeśli jednak tak się stanie to Volari nie będzie już tak atrakcyjne cenowo jak wtedy, gdy mogłoby walczyć z najlepszymi :(. A więc pozostaje nam, graczom, mieć nadzieje, że do początku pierwszego kwartału 2004 roku (wtedy planowana jest oficjalna premiera) XGI mocno popracuje nad wydajnością swoich chipów.

Alternatywy 4, ups znaczy 5


Z ostatniej chwili: Premierowe karty na chipie Volari S8 Ultra Duo zaprezentowały jak na razie dwie firmy: Club3D i PowerColor. Na kartach znajdują się po dwa chipy taktowane częstotliwością 350MHz, które współpracują z 256MB pamięciami DDR II 400MHz ( efektywne 800 MHz ) o 256 bitowej magistrali. Karty są kompatybilne z DirectX9 oraz posiadają zaimplementowaną obsługę TruShader 2.1. Ze względu na ich „prądożerność” do poprawnej pracy wymagają zasilacza o mocy 400W (co dodatkowo zmniejsza ich atrakcyjność cenową, ponieważ zasilacze 400 W są dość drogie). Jak na razie nie są znane osiągi tych kart.



Co dwie głowy :)


* jako 100 % przyjęto wydajność karty dwuprocesorowej XGI Volari V8 Ultra Duo

** testy zostały wykonane na komputerze Intel Pentium 4 3.2 GHz (FSB800), wyposażonym w 512 MB pamięci RAM Kingston HyperX DDR400, na płycie głównej ASUS P4P800 Deluxe, Intel i865PE. Ich wyniki pochodzą z witryny tomshardware.com

PS. Po raz kolejny wielkie tnx dla kolegi Rem'Xa za korektę.


31     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Alternatywy 4