39     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Jaką myszkę wybrać i dlaczego optyczną



Daniel "Stawik" Sawicki


Jako gracze często wykorzystujemy mysz do poruszania postacią, w którą się wcielamy lub sterowania naszymi wojskami. Do tych celów można wykorzystać „zwykłą” myszkę za ok. 20 PLN czy jednak spełni ona pokładane w niej nadzieje? Śmiem twierdzić że nie. Do gier potrzebne są myszki o bardzo dużej rozdzielczości i niezawodności.



Ok. najpierw zacznę może od tego jak działa myszka chociaż to chyba każdy z nas wie bo w końcu kliknął na ten link. No ale do rzeczy.

TEORIA
Poruszając myszką przekazujemy do komputera ruchy naszej ręki. Ruchy te są odczytywane przez układ elektroniczny w myszce. Są dwa główne sposoby odczytywania naszych ruchów. Optyczny i mechaniczny. Najpierw zajmiemy się może układem mechanicznym jako historycznie pierwszym.

MECHANIZM MECHANICZNY
Myszka zbudowana w tym mechanizmie posiada dobrze wszystkim znaną kulkę (1). Podczas poruszania myszką kulka ta obraca się i swój obrót przekazuje na dwie ośki (2) w myszce, które zakończone są tarczą z otworkami (4). Z jednej strony tarczy umieszczony jest układ świecący (3), a z drugiej układ światłoczuły (5). Takie ośki w myszce są dwie i za ich pomocą można odczytać ruch w pionie, poziomie lub ich kombinację czyli wszystko co jest nam potrzebne. Poniżej schemat działania myszki mechanicznej.

Schemat działania myszki mechanicznej


No dobra ale jak to w końcu działa? Otóż podczas obrotu tychże osiek (2) układ światłoczuły zlicza ilość oświetleń. Im więcej oświetleń w ciągu czasu to tym szybciej poruszamy myszką. Teraz trzeba tylko obliczyć ile faktycznie poruszyliśmy tą myszką i przekazać to komputerowi, który poruszy postacią bądź kursorem. A jakie są wady tego rozwiązania? Otóż myszka się brudzi i trzeba ją co jakiś czas czyścić. Do tego dochodzi mniejsza rozdzielczość niż w myszkach optycznych i większa waga. A dlaczego wysoka rozdzielczość jest ważna? Otóż im wyższa rozdzielczość myszki tym precyzyjniej przekazuje nasze ruchy do komputera i ruch postaci bardziej odpowiada temu co chcieliśmy uzyskać. No a waga? Co nam po mniejszej wadze? Otóż jest coś takiego jak bezwładność i dzięki mniejszej wadze możemy szybciej operować myszką. Wiem, że są to wartości bardzo małe, ale po kilku godzinach grania gdy nasza dłoń jest zmęczona nawet tak mała różnica może spowodować czy nasz wirtualny bohater wyjdzie cało z przygody, czy też zakończy swój żywot.

MYSZKA OPTYCZNA
No to teraz trochę o myszkach optycznych. Oczywiście pisze o nowych myszkach optycznych które nie wymagają do działania specjalnej podkładki, tak naprawdę nie potrzebują żadnej podkładki. No więc myszki optyczne to tak naprawdę kamery cyfrowe wysokiej rozdzielczości rejestrujące nasze ruchy po podłożu. Aby uzyskać wartość przesunięcia jaką należy wysłać komputerowi myszka ta porównuje dwa zrobione przez siebie zdjęcia i oblicza na ich podstawie nasz ruch. W kolumnie obok (na dole) dwa przykładowe zdjęcia jakie robi myszka optyczna. Wydają się one być identyczne ale jeśli przyjrzeć się im dokładniej to okaże się, że są delikatnie przesunięte. Układ logiczny myszki porównując odpowiednie fragmenty obrazu obliczy o ile została ona przesunięta i wyśle tą informację do komputera. No, ale dlaczego to właśnie te myszki są lepsze? Otóż dzięki zastosowaniu bardzo dużych matryc odczytujących obraz (teraz są to matryce nawet 3 Mpikselowe) możliwe było uzyskanie większej rozdzielczości w tych myszkach, a co za tym idzie komputer lepiej odwzorowuje ruchy naszej ręki. Do tego myszki optyczne się nie brudzą i są lżejsze.

CZYM PODŁĄCZYĆ MYSZKĘ?
Często jak kupujemy myszkę to stajemy przed wyborem: czy kupić myszkę na PS2 czy na USB. Odpowiedz na to pytanie nie jest taka prosta. Zaczniemy od tego co to jest tzw. rate myszki. Otóż jest to nic innego jak częstotliwość z jaką myszka przesyła dane do komputera. Oczywiście im częściej myszka to robi to tym szybciej nasz wirtualny bohater zareaguje. Poniżej tabelka z wartościami jakie są możliwe do uzyskania na odpowiednich portach.

Teoretyczny rate myszki na poszczególnych portach


Jak widać najlepszym medium do transmisji danych wydaje się być port USB 2.0. Niestety jednak w technologii myszek zastosowano pewne ograniczenie i działają one tylko z częstotliwością odpowiadającą portowi USB 1.1. Ale jest jeszcze jedna bardzo ciekawa pozycja. PS2 podkręcone. Otóż są programy które potrafią podnieść wartość odświeżania z 60 do 200 Hz. Niestety owe 200 Hz uzyskiwane jest tylko czasami. Wartości przekazywania wiadomości do komputera wahają się w okolicach 150-200 Hz. Jest to więcej niż na USB 1.1, ale co niektórym graczom bardzo przeszkadza owa niestabilność, która jest nieprzewidywalna. No i jest jeszcze jedna niedogodność podkręcania portu. Z powodu niestandardowej pracy może się ona spalić, albo uszkodzeniu może ulec myszka (mojemu koledze Domarowi- pozdrawiam- spaliła się kiedyś podkręcona myszka). I dlatego obecnie najlepszym obecnie stosowanym rozwiązaniem jest USB 1.1 (2.0), które zawsze i niezmiennie posiada 125 Hz.
No dobra wiemy już, że ma to być myszka optyczna podłączana przez USB, ale czy ma być na kablu czy może jednak radiowa. Tutaj odpowiedz jest prosta. Prawie wszystkie myszki radiowe przekazują informacje do komputera z częstotliwością 60 Hz więc tracimy to co zyskaliśmy podłączając myszkę do portu US. Ale większość nie znaczy wszystkie. Jest jedna taka myszka która potraf wykorzystać zalety portu USB mimo że jest bezprzewodowa. Jest to Logitech MX 700. Jednak może przemilczę cenę tej myszki. A więc wiemy już mysz optyczna na kabelku podłączana prze USB to nasz ideał do grania. A jakiej firmy i jaki model myszki wybrać? No cóż to już częściowo zależy od upodobań i od specyfikacji tej myszki. Najlepiej jest przetestować mysz przed zakupem i wybrać tą która nam najbardziej odpowiada. Ja osobiście mam myszkę Microsoftu (wygrałem w konkursie), ale bratu któremu doradzałem w wyborze komputera doradziłem mysz Logitech i nie narzeka. No, a wybór ostateczny pozostawiam wam drodzy czytelnicy mam jednak nadzieję, że skorzystacie z moich rad i wybierzecie sobie taką myszkę, dzięki której po raz kolejny uratujecie świat od zagłady, czego sobie i wam życzę.

UWAGA KONKURS!!!
Dla osoby która odpowie na pytanie:
Ile myszek wyprodukowała firma Logitech (około)?
I której poszczęści się w losowaniu ufundowana zostanie podkładka pod mysz firmy Samsung. Życzę szczęścia w losowaniu. A i mała podpowiedź - chodzi mi o okrągłą liczbę jaką niedawno ogłosił Logitech.


39     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Jaką myszkę wybrać i dlaczego optyczną