SKUP ZŁOMU | 23
<< | ^ | >>





Co by tu pod choinkę???
Idą święta, co zazwyczaj wiąże się z dopływem większej gotówki, dlatego też w tym miesiącu postanowiłem pomóc wam spożytkować nadmiar pieniędzy. ;) (Ale jestem wspaniałomyślny :D ). W poniższym artykule zajmiemy się modernizacją sprzętu, który był szczytem możliwości około dwa lata temu, ponieważ po takim właśnie czasie należy się już zastanowić nad "odmłodzeniem" naszego piecyka.

  Swoje wywody podzieliłem tym razem na kilka części: osobno omówimy procesor, kartę grafiki, pamięć itd. Na końcu każdej z nich znajduje się procentowy przyrost wydajności w stosunku do odpowiedniego komponentu sprzed dwóch lat. Uff koniec tego objaśniania, bierzmy się do roboty :D

Procesor (pora wymienić te 486)

Jeśli masz Intela to proponuję przesiadkę na AMD, ponieważ w przypadku tego producenta i tak trzeba by wymienić płytę główną, która sama w sobie jest dość droga i znacznie podnosi cenę wymiany i tak niezbyt taniego Pentium4 (Celerona2 celowo pomijam ponieważ jest to procesor mało wydajny, a po ostatnich obniżkach w AMD, za te same pieniądze można dostać tańszego Athlona XP!!!). Tak wiec mój wybór padłby na Athlona XP 1700+. Procesor ten jest stosunkowo tani, kosztuje około 275 PLN, a oprócz tego daje się spokojnie podkręcić do poziomu Athlona XP 2000+, przez zmianę magistrali na 150 MHz.

XP, symbol poczatku XXI wieku :P

Przyrost wydajności w stosunku do Athlona/P3 1GHz: standard 31%, @ XP 2000+ 40%
Cena: razem z płytą ECS K7S5A DDR/SDR: 540 PLN

Karta graficzna (żegnaj ViRGE)

Tutaj rozpatrzymy sprawę w dwóch aspektach, a mianowicie low-end i high-end. Jeśli chodzi o ta pierwsza kategorie, czyli sprzęt z niższej półki, to dobrym wyborem może być Radeon 9000 PRO 64 MB DDR. Karta ta ma kilka ciekawych parametrów, np. AGPx8 i pełną obsługę DirectX 9.0, czego nie można powiedzieć o GeForcach 4 z seri MX, których technologia opiera się na leciwym już GeForce2 GTS !!!

Fajny radiatorek, co? :]

Co do high-end to wybór jest dość prosty, a mianowicie Radek 9700 PRO (mogliście o nim poczytać w SS-NG 03). Jest to obecnie najszybsza karta na rynku (do pojawienia się NV30 oczywiście), zostawiająca GeForce Ti 4600 daleko z tylu.

Low-end Przyrost wydajności w stosunku do GeForce2MX400 64 MB: 183 %!!!
Cena: Radeona 9000 PRO 64 MB DDR: około 500 PLN

High-end Przyrost wydajności w stosunki do GeForce2GTS ULTRA 64 MB DDR: 126 %
Cena Radeona 9700 PRO 128 MB DDR: około 1850 PLN

0verclocking (mam dwie ręce a więc kręce)

Jak wiadomo wymiana karty graficznej nie jest jedynym sposobem przyspieszenia jej działania, można również podkręcić zegar układu i pamięci na karcie, co czasem daje całkiem ciekawe efekty (pomijając kopcenie się itp. jak przesadzimy;) ). Oczywiście, jeśli nie zainwestujemy w to troszkę kasy na dobre chłodzenie to może się to skończyć spaleniem karty, co nie należy do najmilszych rzeczy w życiu (chyba, że jest się piromanem).
Dlatego też dla zapalonych overclockerów mam ciekawsze rozwiązanie niż wymiana karty, a mianowicie zakup zestawu chłodzącego Zalman ZM50-HP VGA Heatpipe Cooler. Składa się on jak sama nazwa wskazuje z rury cieplnej, w której znajduje się płyn wrzący w temperaturze około 30 stopni celsjusza, łączącej dwa radiatory o łącznej powierzchni 400 cm2. Za jego pomocą udało się podkręcić rdzen GeForce MX2 400 z 175 MHz na 233 MHz, a pamięci z 166 MHz na 210 MHz, zachowując stabilną pracę karty!!!
   Przyrost wydajności w stosunku do GeForce MX2 400 standard: około 40 % (@233 Mhz/210 Mhz)
Cena: 79 PLN


Pamięć (SIMM, DIMM, JIM BEAM!?!)

Tutaj mamy dwa wyjścia - dokładamy SDR lub zmieniamy na DDR. Cóż, wybór jest w zasadzie dość prosty, ponieważ DDR są ponad 2 razy droższe niż SDR a ich wydajność w zasadzie jest wprost proporcjonalna do ceny, więc jak to mówią: róbta co chceta ;-)


Jak to mówią, liczy się nie ilość, ale jakość.

Przyrost wydajności, po podwojeniu ilości pamięci SDR z 256 MB na 512 MB: około 15%
Przyrost wydajności przy przesiadce z SDR na DDR przy tej samej ilości pamięci: około 20%


Karta dźwiękowa (to robią je osobno, nie na płycie !?! :])

Jeśli masz LIVE'a to daruj sobie wymianę na AUDIGY, ponieważ jest on około dwa razy droższy, a dodaje niewiele, a w zasadzie tylko nakładanie środowisk (zaoszczędzoną kasę lepiej wydać na jakiś dobry zestaw glośników). Jeżeli natomiast masz dźwięk zintegrowany z płytą lub jakiegoś starszego sound blastera to czym prędzej udaj się do najbliższego sklepu i kup SOUND BLASTER LIVE PLAYER 5.1 i dobry zestaw 5.1, lub ewentualnie tańszy 4.1. Różnicę poczujesz od razu, EAX to jest TO !!! ]:->
Przyrost wydajności w stosunku do dźwięku na płycie i starszych kart: ? % J (EAX, 5.1)
Cena: 155 PLN, razem z zestawem CREATIVE INSPIRE 4400 4+1 - 440 PLN


Cała reszta (może podpiąć akumulator z trabanta :])

W powyższych akapitach zamieściłem propozycje modernizacji najbardziej kluczowych, jeśli chodzi o wydajność (może poza dźwiękówką), komponentów kompa. Ale można także zrobić z milion innych rzeczy. Jeśli masz na przykład twardy dysk mniejszy niż 20 GB, które jest dzisiaj absolutnym minimum to pora wymienić go na co najmniej 40 GB. Podobnie rzecz ma się z monitorem - jeśli masz 15-to calowy, lub, nie daj Boże, 14-to calowy to dobrze zastanów się nad inwestycją w 17-tkę lub nawet 19-tkę. Niegłupim pomysłem było by także zakupienie nagrywarki (ostatnio znacznie one staniały), jeśli oczywiście jej jeszcze nie masz. Korzyści płynące z takich inwestycji są oczywiste (ostatecznie można wydać całą kasę na sylwka na karaibach :]).

WIGILIA.PL


Mam nadzieję że powyższe wskazówki pomogą wam dobrze zainwestować kasę, otrzymaną pod choinkę od Mikołaja J, lub ewentualnie pomogą zasugerować staruszkowi co ma się tam znaleźć, aby was maksymalnie zadowolić.

mmxY2K

PS. Po raz kolejny wielkie Thnx dla Rem'Xa za korektę.
PS2. (na koniec troszkę świąteczno-noworocznej wazelinki :]) Życzę wszystkim czytelnikom i redaktorom Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.