CIA | 25
<< | ^ | >>


PRINCE OF PERSIA

Przygody bohaterskiego młodzieńca, który wyrusza z pomocą ukochanej, na początku lat 90-tych pasjonowały wszystkich ówczesnych posiadaczy komputerów. W PRINCE OF PERSIA grali wszyscy, niezależnie od wieku ani płci.

LEGENDA
Podczas nieobecności sułtana, władzę w Persji przejmuje okrutny wezyr Jaffar. Umiejętności magiczne tego jegomościa sprawiają, że wszyscy się go boją, a on sam poczyna sobie coraz śmielej. W końcu, chcąc formalnie objąć tron Persji, stawia księżniczce ultimatum - albo wyjdzie za niego za mąż albo zginie. W tym samym czasie do pałacowego więzienia zostaje wtrącony ukochany księżniczki. Nie daje jednak za wygraną i postanawia pomóc ukochanej, a ma na to tylko godzinę. Fabuła niczym z baśni "Tysiąca i jednej nocy" i cała gra również utrzymana jest w takim właśnie klimacie.

Książe chyba się rozdwoił

Wystrój wnętrz i stroje bohaterów od razu przywodzą na myśl starożytną Persję. Dodatkowo klimatyczna muzyczka, pomimo iż słychać ją niezmiernie rzadko, sprawia, że można doskonale wczuć się w nastrój gry. To właśnie on jest główną zaletą PRINCE OF PERSIA. Po prostu nie chce się opuszczać tego świata i kiedy ukończy się grę... pragnie się wrócić do niego po raz kolejny.

OPRAWA AUDIOWIZUALNA I TAJNIKI GRY
Grafika co prawda nie zachwyca, ale nie jest ona najważniejsza. Natomiast muzyka, jak już pisałem, jest znakomita. Jednak w końcu i tak najważniejsza jest miodność gry, a tej nie można niczego zarzucić.

Lustereczko, powiedz przecie...

W PRINCE OF PERSIA gracz, który wciela się oczywiście w bohaterskiego księcia, ma do przejścia 12 poziomów, przy czym ostatni to walka ze złowrogim wezyrem. Cała gra jest utrzymana w konwencji platformówki i labiryntówki. Podczas rozgrywki przydadzą się więc zręczne paluszki, ale również główka będzie musiała popracować. Często trzeba walczyć ze sługami wezyra, którzy doskonale umieją posługiwać się mieczem.
Jednak główny bohater musi też unikać zdradzieckich pułapek, rozlokowanych w całym zamku, takich jak np. zapadające się podłogi, ukryte kolce czy "szczęki" (kto grał, ten wie o co mi chodzi). W ogóle w całej grze można dostrzec kilka wyśmienitych, nowatorskich pomysłów i rozwiązań.
Jak wspomniałem w legendzie, na ukończenie gry, gracz ma tylko godzinę. Na początku to trochę mało, ale jak dojdzie się do wprawy to można PRINCE OF PERSIA skończyć nawet w ciągu połowy tego czasu. Tak więc, czy jest aż tak łatwa? Niezupełnie. Zanim ukończy się grę trzeba spędzić dużo czasu przed monitorem. Natomiast kiedy już się to uda, PRINCE OF PERSIA nie ma przed graczem żadnych tajemnic. Czyli każda kolejna próba uwolnienia księżniczki będzie dużo łatwiejsza, jednak z pewnością nie jest to gra na jeden wieczór.

WNIOSKI KOŃCOWE
PRINCE OF PERSIA jest tytułem, który powinien znać każdy szanujący się gracz. To czysta klasyka komputerowej rozrywki. W 1993 roku ukazała się PRINCE OF PERSIA 2, która wprowadzała wiele nowych pomysłów.

To już sprawa wyższej wagi

Grafika była bardzo dobra, a muzyka zasługiwała na Oskara w dziedzinie gier komputerowych. Fabuła również była cudowna, ale mimo wszystko, gra nie odniosła sukcesu. Jednak ja mogę ją z czystym sercem polecić każdemu, kto zakochał się w świecie pradawnej Persji. W 1999 roku podjęto jeszcze jedną próbę reanimacji legendy pt. PRINCE OF PERSIA 3D. Jednak była to próba bardzo nieudana i pominę ją milczeniem. Tak więc, kto jeszcze nie grał w POP (a są tacy?) niech szybko ściągnie ją sobie z internetu i zanurzy się w ten baśniowy świat.

AloneMan

8
http://www.klasyka.do.pl