Wyłowione z Sieci - Hardware
SS-NG #35 pożegnalny 2005
4






Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  MSI K8NPVM2


Firma MSI zaprezentowała płytę główną K8NPVM2 opartą o chipset nForce 430/GeForce 6150 przeznaczoną dla procesorów firmy AMD na gnieździe Socket 939. Płyta na swoim pokładzie posiada: 1 slot PCI Express x16, 1 slot PCI E x1, 2 sloty PCI, 4 porty SATA 2 oraz Gigabitową kartę sieciową. Firma zaprezentowała także płytę główną K8N Diamond Plus opartą o układ nForce4 SLI z dwoma slotami PCI Express x16, portami SATA 2 i podwójną gigabitową kartą sieciową.

źródło : tweak.pl



  Nowy proces produkcyjny ultra- energooszczędnych układów Intela


Intel poinformował o pracach nad ultra-energooszczędną wersją swojego procesu technologicznego 65 nanometrów, która umożliwi produkcję układów przeznaczonych dla platform mobilnych i małych urządzeń elektronicznych. Nowe rozwiązanie będzie drugą technologią Intela opartą na procesie technologicznym 65 nanometrów.
Proces 65 nanometrów zapewni zarówno większą energooszczędność, jak i wyższą wydajność w porównaniu z obecnie stosowanym procesem technologicznym 90 nanometrów Intela. Dzięki nowej, ultra-energooszczędnej technologii produkcyjnej inżynierowie Intela będą mieli większe możliwości tworzenia jeszcze bardziej upakowanych, wydajniejszych i charakteryzujących się mniejszym zapotrzebowaniem na energię układów przeznaczonych dla urządzeń pracujących na bateriach.
Udoskonalenie tranzystorów jest kluczowe dla obniżenia zapotrzebowania na prąd. Upływność prądu z mikroskopijnych tranzystorów, nawet gdy pozostają one w stanie spoczynku, jest obecnie problemem, z którym boryka się cała branża.
W procesie technologicznym 65nm Intela zastosowano wydajniejsze i bardziej energooszczędne tranzystory, drugą generację zaawansowanej technologii krzemu Intela (strained silicon), osiem warstw szybkich połączeń wzajemnych oraz dielektryk "o małym współczynniku k" (low-k). Dzięki procesowi technologicznemu 65nm Intel będzie mógł podwoić liczbę tranzystorów umieszczonych na jednym układzie krzemowym w porównaniu z produktami wytwarzanymi w technologii 90nm.



źródło : benchmark.pl

  Chłodzenie Radeona X1800 XL


Kolejne fotki w sieci. Tym razem dotyczą one chłodzenia, jakie pojawi się na karcie graficznej z układem X1800 XL. Jest to chłodzenie jednoslotowe i nie wymaga zajęcia drugiego sloty (teoretycznie, bo tak na prawdę warto zostawić jedno wolne miejsce obok karty graficznej dla lepszej cyrkulacji powietrza. Blok chłodzący GPU wykonany został z czystej miedzi, reszta to nikiel. Niestety nic nie wiadomo na temat poziomu hałasu generowanego przez to urządzenie.

źródło : tweak.pl

  Nowa linia serwerów


26 września 2005 r. Dell oficjalnie poinformowal o powstaniu pierwszego firmowego serwera, w którym zastosowano dwurdzeniowe kości Xeon. Układy taktowane zegarem o częstotliwości 2,8 GHz będą montowane w serwerach i dwóch modelach stacji roboczych. Dell zacznie sprzedaż takich komputerów już w październiku br. Na razie firma zbiera zamówienia na maszyny z dwurdzeniowymi Xeonami. Koncern będzie wykorzystywał nową wersję kości z rdzeniem Paxville, który początkowo został opracowany na potrzeby czteroprocesorowych serwerów. Główny konkurent Intela - AMD - już w kwietniu br. wyprodukował dwurdzeniowe procesory Opteron, które wykorzystywane są obecnie przez Suna, HP oraz IBM-a, czyli trzech z czterech największych producentów serwerów. Intel pracuje nad kilkoma projektami dwurdzeniowych procesorów, lecz układ tego typu zaprojektowany specjalnie z myślą o serwerach znajdzie się na rynku w późniejszym terminie. Dell ogłosił, że będzie go wykorzystywał jeszcze przed oficjalną premierą chipa. Dwurdzeniowy Xeon taktowany zegarem o częstotliwości 2,8 GHz jest bardziej wydajny niż jednordzeniowy procesor z tej samej rodziny, który współpracuje z 3,6-gigahercowym zegarem. Testy wykazały, że Microsoft Exchange działa na nim o 18, oprogramowanie bazodanowe o 37, a aplikacje Java o 43% szybciej.

źródło : chip.pl



  Nowy Lifebook Fujitsu


Fujitsu Computer Systems wprowadziło na rynek nowy model przenośnego komputera z serii Lifebook - C1320D. Notebook dedykowany jest dla małego biznesu i sektora edukacyjnego.
Sprzęt jest wyposażony w chipset Intel 915GM i procesor Intel Pentium M, taktowany zegarem 1,73Ghz lub 2GHz, z 2MB pamięci cache i współpracujący z szyną systemową 533MHz. W zależności od konfiguracji dostępne jest od 256MB do 512 MB pamięci DDR2 oraz dysk twardy o pojemności od 40 GB do 80GB. Ponadto notebook posiada dwuwarstwową nagrywarkę DVD, kartę sieciową Gigabit Ethernet oraz moduł komunikacji bezprzewodowej WLAN 802.11 a/b/g. Ponadto dostępny jest moduł Bluetooth i slot pamięci flash SD. Obraz wyświetlany jest na ekranie o przekątnej 15,4-cala, w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli.
LifeBook C1320D w podstawowej konfiguracji waży 2,7 kg, a bateria pozwala na pracę komputera przez 4,5 godziny. Użytkownik ma możliwość dokupienia dodatkowej baterii, która podwaja możliwy czas działania sprzętu.
źródło : benchmark.pl
Gigabyte GA-8N-SLI-Quad Royal Board
Serwis OC.com.tw zaprezentował płytę główną Gigabyte GA-8N-SLI-Quad Royal Board wyposażoną w cztery sloty PCI Express x8. Jeśli zdecydujemy się na dwie a nie cztery karty to sloty te działają z prędkością x16. O płycie niewiele wiadomo, zbudowana jest w oparciu o chipset C19/CK804, wspiera procesory firmy Intel. Włosy mi dęba stają jak pomyślę sobie o komputerze ze sprzętem załączonym na poniższym zdjęciu (są to dwie karty GeForce 7800GTX i dwie 7800GT).

źródło : tweak.pl
  Nie dla standardowych pecetów


ASUSTeK Computer przygotowuje prawdopodobnie kartę graficzną z dwoma procesorami GeForce 7800 GT. Urządzenie miałoby kosztować 999 euro. Serwis Matbe.com twierdzi, że firma zbuduje 2000 kart EN7800GT Dual. Każda z nich zostanie wyposażona w 256 megabajtów pamięci GDDR3 oraz dwa wyjścia cyfrowe. Ze względu na wielkość urządzenia może się ono nie mieścić w obudowie typowego peceta. Procesor GeForce 7800 GT wykorzystuje 20 potoków pikseli i 7 potoków werteksów. Zalecana cena dla karty graficznej z GPU GeForce 7800 GT to 449 euro. Karta ASUSTeK-a ma być zatem droższa niż dwa pojedyncze urządzenia tego typu. Firma liczy więc najprawdopodobniej na klientów, dla których ważny jest prestiż wynikający z używania karty z limitowanej serii.

źródło : chip.pl



  Wolą projektować


Abit Computer, znany producent płyt głównych, najprawdopodobniej zrezygnuje z samodzielnego wytwarzania takich urządzeń przeznaczonych na rynek najtańszych komputerów. Firma chce ponadto sprzedać swoją fabrykę w Chinach i zlecić produkcję innemu przedsiębiorstwu. Taka decyzja może oznaczać, że koncern będzie się wycofywał z produkcji i zajmie się projektowaniem oraz sprzedażą płyt głównych. Z doniesień prasowych wynika, że produkcję najtańszych płyt przejmie Elitegroup Computer Systems (ECS). Ma się to stać do końca października br. Z kolei najbardziej zaawansowane płyty główne na zlecenie Abita będzie ponoć produkowała firma, która zakupi fabrykę w Suzhou. W tej chwili prowadzone są negocjacje z różnymi przedsiębiorstwami.

źródło : chip.pl

  Nowe monitory LCD Belinea 101930


MAXDATA Polska : kontynuuje ofensywę produktową w segmencie monitorów LCD i poszerza portfolio 19-calowych monitorów Belinea o trzy nowe modele. Monitor Belinea 10 19 30 i jego technicznie identyczne odpowiedniki w eleganckim stylu SilverBlackStyle – monitor Belinea 10 19 35 oraz monitor Belinea 10 19 03.
Dzięki wyposażeniu w najnowocześniejszą technologię paneli TN, trzy nowe monitory charakteryzuje krótki czas reakcji matrycy wynoszący tylko 8 ms. W połączeniu ze zintegrowanymi głośnikami monitory zalecane są przede wszystkim do zastosowań w aplikacjach multimedialnych. Cechy te zyskują na znaczeniu przy obróbce animacji wideo oraz grach. Do wyżej wymienionych zastosowań przydaje się złącze DVI, gwarantujące najlepszą jakość obrazu. Modele Belinea 10 19 03 oraz Belinea 10 19 35 zwracają uwagę eleganckim wzornictwem w stylu SilverBlackStyle, idealnie nadając się do zastosowania w reprezentacyjnych miejscach pracy.
Monitory Belinea 10 19 30 i Belinea 10 19 35 wyróżniają się elastycznymi możliwościami ustawienia, takimi jak funkcja Lift i funkcja Pivot. Dzięki możliwości regulacji ich wysokości, możemy monitor dopasować do własnych potrzeb w miejscu pracy, zapewniając duży komfort i ergonomię. Ponadto funkcja Pivot daje możliwość obrotu monitora o 90 stopni, dzięki czemu uzyskujemy klasyczny poprzeczny format obrazu, jak i format wysoki. Wysokie parametry kontrastu 600:1, które odpowiadają za żywe kolory i wyraźny obraz, dopełniają bogate wyposażenie obydwu monitorów.
Monitor Belinea 10 19 30, podobnie jak Belinea 10 19 03, dostępny będzie w ofercie handlowej od połowy września, Belinea 10 19 35 – od początku września.

źródło : benchmark.pl



  Radeon X1800XT - 625MHz/1500 MHz oficjalnie


ATI oficjalnie poinformowało z jakim taktowaniem pracować będzie układ Radeon X1800XT. Jak się okazuje, głośno zapowiadane przekroczenie 700MHz nie stanie się faktem. Układ ten ma działać z częstotliwością 625MHz. Pamięci zaś taktowane będą zegarem 1500MHz (efektywnie). Nie oznacza to jednak, że układ nie da się podkręcić do 700MHz i wyżej, najprawdopodobniej chodzi tutaj o zmniejszenie kosztów produkcji związanych z zastosowaniem lepszego chłodzenia w przypadku większej częstotliwości. Zapewne kilku producentów kart graficznych pokusi się o fabryczne podkręcenie z myślą o tych bardziej zamożnych klientów. Reszta będzie musiała kupić wersję słabszą i podkręcać na własną rękę co dla nas Tweakowców jest wyborem oczywistym.

źródło : tweak.pl

  Większe zyski


Tajwańscy producenci kart graficznych liczą na to, że pojawienie się na rynku systemu Windows Vista pozwoli im na zwiększenie zysków. Duże wymagania pod względem wydajności, które nowy OS Microsoftu stawia przed GPU, powinny zwiększyć popyt na high-endowe karty graficzne. Wytwórcy kart większe profity odnoszą z tych produktów, które sprzedają po wyższej cenie. Przykładowo: przeciętny zysk brutto na karcie z procesorem GeForce 7800 wynosi około 10%, podczas gdy karty z układami GeForce 6600 i 6800 przynoszą jedynie od 3 do 6 procent zysku brutto. Najtańsze produkty, takie jak karty wykorzystujące GPU GeForce 6200, oznaczają dla producenta około trzyprocentowy zysk.

źródło : chip.pl



  DirectX 10 już prawie gotowy


Zajmująca się rozwiązaniami graficznymi grupa inżynierów z Microsoftu jest już bliska zakończenia prac nad długo oczekiwaną nową generacją bibliotek DirectX. Produkt zyska także nową nazwę - Windows Graphic Foundation.
Dotychczas za grafikę 2D odpowiadały funkcje Direct Draw, z kolei obrazy 3D były przetwarzane z wykorzystaniem Direct 3D. Windows Graphics Foundation będzie łączyć te rozwiązania w jedno, zapewniając użytkownikowi maksymalną wydajność systemów graficznych. Obecnie biblioteki Windows Graphic Foundation dostępne są w wersji 0.99, a pełna wersja 1.0 ma zostać zaprezentowana już wkrótce. To ważna informacja dla producentów sprzętu, którzy będą mogli przetestować rozwiązanie Microsoftu i wprowadzić na rynek nowe produkty z sektora graficznego, zgodne z WGF 1.0.

źródło : hslab.pl
Wyłowione z Sieci - Hardware
SS-NG #35 pożegnalny 2005
4