Wyłowione z Sieci - Hardware
SS-NG #33 wakacje 2005
4






Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  G70 już jest


22 czerwca 2005 r. miała miejsce oficjalna premiera najnowszego układu graficznego nVidii - G70. Kość będzie sprzedawana pod nazwą GeForce 7800.
Procesor GeForce 7800 wyróżnia przede wszystkim olbrzymia liczba tranzystorów. Jest ich tutaj aż 302 miliony. W poprzednim GPU nVidii - GeForce 6800 Ultra - było ich "zaledwie" 220 milionów.
Dzięki tak dużej liczbie tranzystorów producent mógł zwiększyć liczbę potoków pikseli do 24. Dodano też dwa potoki werteksów. Jest ich teraz osiem.
Kość GeForce 7800 GTX taktowana jest zegarem o częstotliwości 430 MHz. Jej moc obliczeniowa wynosi 165 gigaflopów, czyli dwukrotnie więcej niż GeForce'a 6800 Ultra. Współczynnik fillrate (szybkość wypełniania poligonów teksturami) wynosi 10,3 gigapiksela na sekundę. GPU współpracuje z układami pamięci GDDR3. Jest w stanie pracować w trybie SLI.
Jednostki rasteryzujące oraz Vertex Shader pozostały praktycznie bez zmian. Producent zmienił za to architekturę układów Pixel Shader. Dodanie do nich dwóch dodatkowych koprocesorów stałoprzecinkowych Mini-ALU zaowocowało przyspieszeniem wykonywania pojedynczych operacji. Dzięki temu znacząco wzrosła wydajność jednostek cieniujących.
W układach GeForce 7800 wprowadzono też kilka nowych funkcji, dzięki czemu producent mógł oznajmić, że nowe GPU wykorzystują engine CineFX w wersji 4.0. Układy obsługują oczywiście DirectX 9.0, Shader Model 3.0 oraz OpenGL 2.0. Zaimplementowano także czwartą już wersję technologii Intellisample.
Producent zapowiada, że karty graficzne z GeForce 7800 będą kosztowały około 600 USD. Planowana jest też sprzedaż "okrojonych" układów, oznaczonych jako 7200 i 7600. nVidia nie ma natomiast zamiaru sprzedawać kart graficznych z procesorem G70, wyposażonych w złącze AGP. Firma pozostawiła jednak wolną rękę producentom. Prawdopodobnie więc na rynek trafią też karty dla AGP 8x wyposażone w mostek HSI.
źródło : chip.pl
  Nowa Barracuda SATA II o pojemności 500 GB


Firma Seagate Technology wprowadza na rynek dysk z rodziny Barracuda 7200 o pojemności 500 GB z interfejsem Serial ATA II (3 Gigabitów/s). Dysk został opracowany z myślą o wydajnych aplikacjach takich jak cyfrowe wideo, pamięci masowe typu nearline oraz systemy do gier. Firma Seagate wprowadziła również nowy zewnętrzny dysk twardy o pojemności pół terabajta, wyposażony w interfejs FireWire 800 (IEEE 1394b).
Nowa Barracuda 7200.9 łączy wysoką przepustowość interfejsu 3GB/s SATA (dwa razy większą niż w SATA pierwszej generacji), 16 MB pamięci cache oraz technologię Rdzennego Kolejkowania Komend (Native Command Queuing - NCQ). Seagate będzie również oferować przepustowość 3Gb/s SATA w rozwiązaniach o pojemnościach od 40 GB do 400GB.
Dyski Barracuda 7200.9 charakteryzują się prędkością 7200 obrotów na minutę oraz średnim czasem dostępu na poziomie 8.0 milisekund. Opatentowane przez firmę Seagate łożysko SoftSonic, ma sprawić, że Barracuda 7200.9 będzie najciszej pracującym dyskiem twardym dla komputerów osobistych.
źródło : benchmark.pl


  Triplex Mohock GeForce 6200A DDR3

  Jack Kilby nie żyje


Laureat nagrody Nobla, Jack Kilby, który w 1958 roku wynalazł układ scalony, zmarł na raka w poniedziałek 20 czerwca. Wynalazek Kilby’ego umożliwił wyprodukowanie mikroprocesora i zrewolucjonizował elektronikę.
Kilby dokonał swego wynalazku będąc pracownikiem firmy Texas Instruments (TI). Korzystając z pożyczonego sprzętu zbudował pierwszy w historii układ scalony. Miał on wielkość połowy spinacza do papieru. Cztery lata po wynalazku Kilby’ego, w 1962 roku, TI zdobyło pierwszy kontrakt, w którym wykorzystano układ. Firma brała udział w tworzeniu rakiety Minuteman. Jack Kilby był też jedną z osób, która zbudowała pierwszy kalkulator kieszonkowy.
W 2000 roku wynalazca został uhonorowany nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. W jego autobiografii pisanej na potrzeby Komitetu Noblowskiego, czytamy: TI było jedyną firmą, która pozwoliła mi pracować nad miniaturyzacją komponentów elektronicznych przez cały czas.
Kilby opatentował ponad 60 wynalazków. Jego pracę doceniał Gordon Moore, który znał Kilby’ego od lat. Moore podkreślił, że wynalazek zmarłego wytyczył drogę, którą poszedł inny kolega Moora i współzałożyciel firmy Intel – Robert Noyce. Ten z kolei unowocześnił w 1961 roku wynalazek Kilby’ego i przygotował go do praktycznych zastosowań. Uzupełniali się wzajemnie – powiedział Moore. Obecny prezes TI stwierdził, że Kilby był jedną z niewielu osób, które naprawdę zmieniły świat. Wymienił go wśród takich sław jak Henry Ford, Thomas Edison i bracia Wright.
Jack Kilby był członkiem Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) oraz Narodowej Akademii Inżynierii (NEA). Był też laureatem wielu odznaczeń i nagród.
Jack St. Clair Kilby urodził się w 1923 roku. Jego ojciec był właścicielem niewielkiej firmy elektrycznej. Przyszłego wynalazcę układu scalonego zainteresowało radio. Ukończył wydział inżynierii elektrycznej uniwersytetów w Illinois i Winsconsin. Pracę zawodową rozpoczął w 1947 roku w Centralab Division firmy Globe Union Inc., gdzie pracował nad ceramicznymi obwodami dla produktów elektronicznych.
źródło : chip.pl


  GeForce 7800 - referencyjna karta nVIDII

  DDR2 @ 1066MHz na GIGABYTE GA-8I955X Rogal


W testach przeprowadzonych przez 'overclockerski serwis www.oc.com.tw, częstotliwość taktowania pamięci DDRII na płycie GIGABYTE GA-8I955X Royal nie tylko przekroczyła barierę 800MHz, lecz zdołała osiągnąć 1066MHz. W konfiguracji testowej opartej na procesorze Intel Pentium 4 3.46 EE oraz pamięciach A-DATA DDR II 800, płyta GIGABYTE GA-8I955X Royal osiągnęła częstotliwość taktowania pamięci 1066 MHz. Częstotliwość zmierzono programem testującym CPU-Z przy mnożniku pamięci ustawionym na 4.0x.
źródło : benchmark.pl
  OCZ przedstawia Value Pro Series


Firma OCZ zaprezentowała nową serię pamięci DDR2 - Value Pro Series. Nowa seria to przede wszystkim: praca z częstotliwością 533MHz, timingi rzędu CL 4-4-4-8 i napięcie 1.8V. Pamięci dostępne są w modułach 512MB, 1GB oraz 2GB zarówno w wersji jedno jak i dwukanałowej. Seria Value Pro posiada pełnomiedziany radiator a każda z pamięci objęta jest dożywotnią gwarancją.
źródło : tweak.pl


  G70

  Triplex Mohock GeForce 6200A DDR3


Firma Triplex zaprezentowała kartę graficzną z układem GeForce6200A wyposażoną w... 128MB pamięci DDR3. Niestety trudno wyjaśnić decyzję producenta zwłaszcza, że pamięć ta jest 64 bitowa. Wg Triplexa, bardziej opłaca się korzystać z 64 bitowej pamięci DDR3 niż ze 128bitowej DDR2. Kolejnym plusem dla DDR3 ma być większa możliwość podkręcenia, dzięki czemu można wycisnąć jeszcze od 6 do 10 % większej wydajności. Takie rozwiązanie ma konkurować nawet z starą już, ale nadal wydajną na swoim rynku kartą Radeon 9550.
źródło : tweak.pl


  Przejściówki Upgradeware

  Nowy ProLite iiyamy


Na rynek trafił kolejny monitor iiyamy. To ProLite H481S - 19-calowy LCD, którego czas reakcji wynosi 8 milisekund. Urządzenie charakteryzuje się rozdzielczością 1280x1024 oraz współczynnikiem kontrastu 700:1. Jasność monitora wynosi 300 kandeli na metr kwadratowy.
Monitor wyposażono w funkcję pivot, wejście D-Sub oraz DVI-D. Wbudowane w niego dwa dwuwatowe głośniki. Użytkownik ma możliwość skorzystania z funkcji sRGB oraz sprzętowej korekty gamma.
ProLite H481S kosztuje 1899 (czarny) i 1849 (biały) złotych.
źródło : chip.pl


  ProLite H481S

  Intel coraz bliżej ideału Wi-Fi


Intel zaprezentował najnowsze rozwiązanie dla komunikacji bezprzewodowej - układ, który zbliża firmę do idealnego rozwiązania - pojedynczego chipa Wi-Fi kompatybilnego ze wszystkimi standardami technologii. Nowość Intela pozwala na komunikację w standardach 802.11a/b/g, a także jest zgodna ze specyfikacją 802.11n - standardu, nad którego ostateczną wersją prace wciąż jeszcze trwają.
Chip - produkowany w technologii CMOS - może pracować z sygnałami w paśmie 2,4 GHz i 5GHz, zasilany jest napięciem 1,4V oraz jak zapewnia producent, pozwala na transmisję danych z szybkością ponad 100Mb/s, czyli dwukrotnie szybciej niż oferują to obecnie dostępne rozwiązania.
Aktualnie na rynku obecnych jest wiele technologii komunikacji bezprzewodowej, niemniej brak uniwersalnych rozwiązań sprzętowych, umożliwiających elastyczne przełączanie się pomiędzy różnymi standardami. Celem Intela jest opracowanie chipa, który będzie pozwalał na połączenie się z dowolną siecią radiową, wykorzystując do tego celu jedno, uniwersalne urządzenie. Biorąc pod uwagę, że gigant nie przedstawił konkretnej daty wprowadzenia zapowiadanej nowości na rynek, wygląda na to, że to jeszcze odległa przyszłość.
źródło : benchmark.pl
  Nowa przejściówka do 2.5 calowych dysków twardych


Firma Upgradeware zaprezentowała bardzo ciekawą kartę PCI będącą przejściówką dla 2.5 calowych dysków twardych. Wystarczy wpiąć dysk do specjalnego slotu na karcie a kartę do gniazda PCI. Następnie w zależności od rodzaju przejściówki (ATA czy SATA) podpinamy odpowiednią tasiemkę do karty i do płyty głównej. Jak można zauważyć na zdjęciu, dyski otrzymują zasilanie z przejściówki więc nie potrzebujemy do tego dodatkowego kabla zasilania.
źródło : tweak.pl


  Jack Kilby
Wyłowione z Sieci - Hardware
SS-NG #33 wakacje 2005
4