Wyłowione z Sieci - Hardware
SS-NG #31 Maj 2005






Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  ABIT Silent OTES


Firma ABIT przedstawiła nowy typ chłodzenia w płytach głównych - Silent OTES (Silent Outside Thermal Exhaust System), które zaprojektowano tak, by wydajnie i bezszmerowo chłodziło wchodzący w skład chipsetu układ North Bridge.
Silent OTES, to korzystające z technologii heat-pipe rozwiązanie, które odbiera ciepło generowane przez układ North Bridge i przenosi je do radiatora. Ten wypromieniowuje je na zewnątrz obudowy komputera dzięki strumieniowi powietrza wytwarzanego przez wentylator CPU. W rezultacie otrzymujemy wydajnie chłodzoną, ale i totalnie cichą platformę.
Pierwsze modele płyt głównych korzystających z opatentowanej technologii ABIT Q-OTES zostaną przedstawione w maju.

źródło : benchmark.pl

  Wypasiony Galaxy 6600GT Ultra AGP


Firma Galaxy ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej karty graficznej opartej o układ 6600GT Ultra, dostępnej na interfejs AGP. Niby nic ciekawego ale nie do końca! Galaxy wprowadziło kilka bardzo ciekawych udogodnień do swojego nowego produktu. Pierwszym z nich są dwie a nie jedna kości BIOSU. Przydatne jest to wtedy, gdy zaktualizujemy bądź zmieniamy na kompletnie inny BIOS. W chwili awarii, karta zostaje uruchamiana z oryginalną wersją BIOSu. Kolejną "nowinką" jest zworka umożliwiająca zmianę napięcia układu z 1.35V na 1.45V. No i na koniec, bardzo mały, lecz pożyteczny gadżet - głośniczek alarmujący przegrzanie komponentów karty. Oprócz tego warto dodać, że karta wyposażona została w 256MB pamięci taktowanej zegarem 1050MHz, układ zaś pracuje z częstotliwością 525MHz.

źródło : tweak.pl


   Obudowa komputera 3XS ACON Isotope PC


  Ekstremalne pecety


Producent pecetów, Alienware, poinformował, że już wkrótce w jego ofercie znajdzie się seria komputerów wykorzystujących dwurdzeniowy procesor Pentium Extreme Edition 840 oraz chipset Intel 955X Express. Mowa tu o desktopach Alienware Area-51 5500, Area-51 ALX oraz stacji roboczej MJ-12 5500. Taktowany zegarem 3,2 GHz Pentium Extreme Edition 840 wyposażono w 2 MB pamięci cache i obsługę 800-megahercowej magistrali FSB. Komputery Alienware oferowane będą z pamięciami DDR2 667.

źródło : chip.pl


  Presler tylko do 4GHz


Intel oficjalnie poinformował, ze nadchodzące wielkimi krokami procesory z serii 9XX nie przekroczą bariery 4GHz. Dla przypomnienia procesory te, oparte o jądro Presler wykonane zostaną w technologii 65nm. Pojawią się zarówno jako procesory jedno jak i dwu rdzeniowe. Jak informuje Intel, będą one wyposażone w 1 lub 2 MB pamięci L2 cache, co przy modelu dwurdzeniowym dać może nawet 2x2MB. Jeśli chodzi o nie przekraczanie 4GHz, to firma tłumaczy się, że w przyszłym roku, kiedy planowana jest premiera serii 9XX, skupi się bardziej nad zwiększeniem prędkości magistrali (szykują się kolejne zmiany płyt głównych) i dopiero wtedy pomyśli nad szybszymi procesorami.

źródło : tweak.pl



  Galaxy 6600GT Ultra AGP

  Nowe dyski Seagate Momentu


Seagate Technology poszerzyła linię dysków twardych dla notebooków o urządzenia dysponujące wyższą wydajnością i największą dostępną pojemnością, aż do 120GB.
* Momentus 7200.1 - urządzenie o pojemności do 100GB, z prędkością 7200 obrotów na minutę
* Momentus 5400.2 - z pojemnością aż do 120GB, oferuje prędkość na poziomie 4500 obrotów na minutę. Niski pobór mocy czynią to urządzenie idealnym rozwiązaniem dla notebooków i tabletów.
Seagate oferuje opcjonalnie Serial ATA w dyskach Momentus 5400.2 i Momentus 7200.1. Szybki interfejs na poziomie 1.5 GB/sek oraz NCQ (Native Command Queuing - rdzenne kolejkowanie komend), dyski te mogą być z powodzeniem wykorzystywane w wysoko wydajnych notebookach.
* Momentus 4200.2 - z pojemnością do 120GB, do tańszych notebooków.
źródło : benchmark.pl
  Wszystko pod kontrolą


Hector Ruiz, szef AMD, poinformował, że od 2006 roku, kiedy to zakończona zostanie budowa nowej fabryki, firma zacznie produkować chipsety. Obecnie chipsety dla procesorów AMD produkują nVidia, ATI i VIA. Przedsiębiorstwo Ruiza zapowiadało wcześniej, że nie jest zainteresowane produkowaniem chipsetów. Teraz najwyraźniej zmieniło zdanie. Produkcja własnych chipsetów może przynieść dwojakie korzyści. Z jednej strony pozwoli lepiej wykorzystać moce produkcyjne zakładu, z drugiej da AMD całkowitą kontrolę nad układami, współpracującymi z ich procesorami. Chipsety ze znakiem firmowym AMD powstaną w fabryce w Dreźnie.

źródło : chip.pl


  Asus P5WD2 Premium

  Kosmiczna obudowa Abita


Z myślą o entuzjastach podbojów kosmosu Abit zaprezentował oryginalną obudowę komputera 3XS ACON Isotope PC, przypominającą jeden z modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Co istotne, nie tylko zewnętrze komputera robi wrażenie, ale i to co kryje się w środku. Specyfikacji 3XS ACON Isotope PC nie powstydziłoby się wielu z graczy komputerowych, maszyna posiada m.in. procesor Intel P4 3,2GHz oraz chipset Intel 915, 1 GB pamięci RAM Corsair, kartę graficzną ATI X700 Pro 128MB, dysk twardy o pojemności 250GB i napęd optyczny DVD-RW. Nieco gorzej sprawa wygląda jeżeli chodzi o cenę, bowiem na komputer Abita trzeba wydać 789 funtów netto.
źródło : benchmark.pl

  ASUS wprowadza P5WD2 Premium



Firma ASUS zaprezentowała płytę główną - P5WD2 Premium przeznaczoną do multimedialnych komputerów. Płyta oparta o układ Intela 955X wspierana przez mostek południowy ICH7R obsługuje procesory Pentium działające na magistrali: 1066, 800 i 533MHz. Płyta obsługuje także pamięci DDR2-800/677/533. Oprócz tego P5WD2 posiada: 1 x PCIe x16, 1 x PCIe x1, 3 x PCI, podwójną gigabitową kartę sieciową, 6 portów SATA II oraz uniwersalny slot PCIe wykrywający, czy karta jest x1, x2 czy x4. Opcjonalnie do płyty można dokupić także kartę WiFi oraz tuner TV.

źródło : tweak.pl


  ABIT Silent OTES

  Hybrydowy HDD


Samsung Electronics i Microsoft Corp. stworzyły prototypowy dysk twardy, którego buforem jest układ flash. Hybrydowy Napęd Dysku Twardego (HHD - Hybrid Hard Drive) wykorzystywał będzie jednogigabitowy (128-megabajtowy) układ typu NAND. Firmy pracowały nad nowym urządzeniem od 2003 roku. HHD powstały z myślą o zastosowaniu ich w notebookach oraz maszynach, na których zostanie zainstalowana przyszła wersja Windows - Longhorn. HHD będą droższe niż HDD, jednak jak informuje Samsung, użytkownik otrzyma w zamian bardziej niezawodny napęd, który do pracy będzie potrzebował mniej energii niż konwencjonalny dysk twardy. Do przechowywania danych służy głównie układ flash. Dzięki temu dysk znacznie zyskuje na szybkości działania. Ponadto niemal przez cały czas jego talerze pozostają bezczynne. Zaoszczędzana jest w ten sposób energia, która w tradycyjnych HDD zużywana jest przez kręcące się bez przerwy talerze. Takie rozwiązanie ma i tę dobrą stronę, że urządzenie mniej się grzeje i jest mniej podatne na awarie czy zużycie niż HDD. Notebooki z napędem hybrydowym mają się masowo pojawić w 2006 roku.

źródło : chip.pl
Wyłowione z Sieci - Hardware
SS-NG #31 Maj 2005