04     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Rzut Okiem - Hardware




ATI pokazuje pazurki
Firma ATi zaprezentowała kolejną generacje swoich procesorów graficznych: Radeon 9800, Radeon 9600 i Radeon 9200. Pierwsza karta, to ogólnie rzecz biorąc podrasowany Radeon 9700 Pro. Zwiększono częstotliwości taktowania, oraz dokonano małych zmian w kontrolerze pamięci GPU. Zoptymalizowany kontroler osiąga jeszcze lepsze wyniki w wysokich rozdzielczościach przy włączonym anti-aliasingu lub filtrowaniu anizotropowym. Zaowocowało to oznaczeniem technologii Smoothvision jako 2.1, jednak nadal umożliwia maksymalnie 6-krotne próbkowanie AA i 16-krotne filtrowanie anizotropowe. Drugą ważną poprawką jest wyposażenie układu w nowy FIFO Bufor, w skrócie nazwany F-Buforem. F-Bufor umożliwia 9800 wielo-wątkowość wewnątrz silnika Pixel Shader. I ostatnią zmianą jest poprawienie technologii Hyper Z, która obecnie oznaczana jest jako HyperZ III+. Radeon 9600 to pierwszy układ ATi wyprodukowany w technologii 0.13ľ. Korzyści z mniejszego jądra są oczywiste: mniejsze tranzystory powodują mniejsze wydzielanie ciepła, a to umożliwia zwiększenie częstotliwości taktowania GPU. Pod względem fukcjonalnym jego rdzeń podobny jest do układu R300. Radeon 9600 to niejako następca serii 9500. Posiada tylko 4 potoki renderingu, a w każdym jedną jednostkę teksturującą. Może się zatem okazać, że jego wydajność będzie nieco niższa niż Radeon 9500 Pro. Również 9600 posiada nowy, poprawiony kontroler pamięci. Reszta cech pozostała identyczna jak w 9500. Radeon 9200 to kontynuacja kart opartych na GPU RV250, czyli tych montowanych w kartach Radeon 9000. Jedyna zasadnicza zmiana do dodanie obsługi architektury AGP 8X. RV280 posiada cztery potoki renderingu, w każdym jeden TMU. Wszystko wskazuje, że jego wydajność będzie niższa niż Radeon 8500Pro i 9100.

AMD na 400 MHz

puszeczka ;]

Jak informuje DigiTimes firma AMD zamierza wprowadzić do oferty nowe procesory AMD Athlon XP na rdzeniu Barton współpracujące z magistralą FSB 400MHz jeszcze przed wrześniową premierą zapowiadanych K8. Premiera nowych Bartonów ma się odbyć już w maju, a producenci tacy jak SiS i VIA informują o pracach nad chipsetami dla nowych CPU (mają się pojawić na miesiąc przed premierą Athlon'ów XP 400MHz). VIA nie odwołała jednak premiery chipsetu KT400A obsługującego FSB do 333MHz, który do sprzedaży ma trafić w marcu.

Intel prezentuje Centrino
Intel oficjalnie rozpoczął sprzedaż układów z serii Centrino, w skład której wchodzą procesory, chipsety oraz interfejsy bezprzewodowe IEEE 802.11. Produkty stanowiące podstawę najnowszych laptopów łączą wydajność z niewielkim poborem mocy i masą całego urządzenia. Obecnie należą do nich: układ Pentium M wyposażony w technologie zwiększające prędkość pracy i redukujące zbędne operacje (Micro-Ops Fusion - łączenie dwóch mikrooperacji w jedną, Advanced Branch Prediction - mniejsze opóźnienia w pracy procesora związane np. z koniecznością przeładowania potoku, oraz Dedicated Stack Manager - mechanizm umożliwiający zmniejszenie całkowitej liczby wykonywanych mikrooperacji), chipsety z rodziny i855 (PM i GM ze zintegrowanym procesorem graficznym) oraz interfejs Intel PRO/Wireless 2100 Network Connection (802.11b). Procesor wykonany w technologii 0,13 mikrona ma 77 milionów tranzystorów, 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu z możliwością wyłączania nieużywanych bloków, 400-megahercową magistralę, a także technologię Enhanced Intel SpeedStep i zestaw instrukcji Streaming SIMD Extensions II.

Nowy SiS dla K7
Na rozpoczynających się właśnie targach CeBIT nie zabraknie giganta, jakim jest koncern SiS. Oprócz zapowiadanych prezentacji nowego procesora graficznego Xabre II, płyt głównych wykorzystujących m.in. chipsety SiS746FX oraz SiS655, pojawi się nowy układ. Będzie to chipset SiS748, którego przeznaczeniem są procesory z rodziny K7. Posiada on nową architekturę HyperStreaming, umożliwiającą obsługę procesora z magistralą 400 MHz FSB. Również dzięki temu, chipset wykorzysta w pełni dobrodziejstwa pamięci DDR400 oraz slotu AGP 8x. Zoptymalizowano zarówno pojedyncze potoki (posiadające małe opóźnienie) jak i strumienie wielo-potokowe, które odpowiadają za przetwarzanie potokowe. Mostek południowy to SiS963L, który połączony jest wysoko-przepustowym łączem MuTIOL 1G. Pozostałe cechy mostka południowego to: obsługa dwukanałowego interfejsu ATA 133/100/66 IDE, 5-cio kanałowego kodeku dźwiękowego AC'97, karty sieciowej 10/100Mb Ethernet oraz portów USB.

Prescott Intela nadchodzi
Jak podaje serwis VR-Zone, w drugiej połowie bieżącego roku możemy spodziewać się premiery nowego procesora Intela o nazwie kodowej Prescott. Poniżej znajdziecie kilka szczegółów dotyczących nowego dziecka Intela:
- technologia wykonania 0,09 mikrometra
- magistrala systemowa 200 MHz (efektywna 800 MHz)
- pamięć drugiego poziomu 1 MB
- częstotliwości taktowania od 4 do 6 GHz
- Hyper-Threading
- SSE3 - zestaw trzynastu nowych instrukcji, m.in. dwie związane z synchronizacją wątków w technologii Hyper-Threading oraz jedna związana z dekodowaniem danych video

Super szybkie Mitsumi
Firma Mitsumi jest prawdopodobnie pierwszym producentem, który przygotował dla "palaczy" nagrywarkę pracującą z prędkością 54x. Napęd oznaczony symbolem 485FTE osiąga wspomnianą wydajność również podczas odczytu, w przypadku przepisywania krążków CD-RW uzyskuje natomiast jedną z najwyższych prędkości 32x. Urządzenie odznacza się czasem dostępu wynoszącym 76 ms (przy prędkości 48x), ma dwumegabajtowy bufor oraz technologię zapobiegającą jego nieplanowanemu opróżnieniu. Warto też wspomnieć o zastosowanym w nim "czystym" trybie stałej prędkości kątowej nośnika CAV (P-CAV w razie zapisu na krążkach CD-RW) i zgodności ze standardem Mt. Rainer.

GeForce FX "zapuszkowany"
Wszystkim znane są problemy z chłodzeniem kart opartych na najnowszym dziele nVIDI Geforce FX . Firma Leadtek postanowiła poradzić sobie z tym problemem w dość oryginalny sposób, a mianowicie ich katra GeForce FX WinFast A300 zostala dosłownie "zapuszkowana" w super wydajny radiator.

Maluch z Hongkongu

Made by Taiwan

Urtrend Technology, firma mająca swą siedzibę w Hongkongu, przedstawiła podczas targów CeBIT najmniejszy na świecie (jak chwali się sam producent) aparat cyfrowy o rozdzielczości 350 tysięcy pikseli. Urządzenie wyposażono w czujnik CMOS oraz 8 MB wewnętrznej pamięci SDRAM. Aparat pozwala na wykonanie 26 zdjęć w rozdzielczości 540x480 punktów oraz 107 przy 320x240 pikseli. Ważący 30 gramów (bez baterii) "cyfrak" charakteryzuje się wymiarami 60x15x38 mm.

VIA Apollo KT400A
Niedawno nastąpiła oficjalna premiera najnowszego, długo oczekiwanego chipsetu - VIA Apollo KT400A. Jak już wiadomo, chipset przeznaczony jest do obsługi procesorów z rodziny AMD Athlon XP. Sercem nowego układu jest kontroler pamięci o nazwie FastStream64, który w połączeniu z powiększoną tablicą bufora przyczyni się do zredukowania czasu zwłoki w kontrolerze. Według producenta, nowy chipset VIA KT400A ma przyśpieszyć pracę systemu o ponad 10% (w porównaniu do poprzednika), szczególnie w aplikacjach 3D. Oczywiście chipset standardowo będzie obsługiwał Serial ATA oraz dźwięk w postaci 6-cio kanałowego VIA Vinyl Audio. Tak jak obiecywano, nowy układ ma współpracować z modułami pamięci DDR200, DDR266, DDR333 oraz DDR400. Z kolei dla procesora przeznaczone są trzy częstotliwości pracy magistrali: 200, 266 oraz 333 MHz FSB. Jako że nowy chipset ma budowę modułową (należy do programu VIA Modular Architecture Platform), zapewniona jest pełna kompatybilność zarówno mostka północnego jak i południowego z ich wcześniejszymi wersjami znajdującymi się w modelu KT400. Przez to chipset może zostać szybciej zaadoptowany przez producentów płyt głównych.

Bezprzewodowy monitor do domu
13 marca br. w sprzedaży we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii pojawił się bezprzewodowy monitor LCD Philips DesXcape150DM - poinformował jego producent na konferencji zorganizowanej w Centrum Prasowym targów. Ważący 2,4 kg 15-calowy monitor komunikuje się z pecetem dzięki technologii 802.11b na odległość 50 (wewnątrz) lub 100 metrów (na zewnątrz pomieszczeń). Akumulatory urządzenia pozwalają na pięciogodzinną nieprzerwaną jego pracę. Pakiet, na który składa się bezprzewodowy monitor, stacja bazowa, adapter sieci bezprzewodowej i bezprzewodowa klawiatura, ma kosztować 1700 euro.


04     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Rzut Okiem - Hardware