CIA | 18
<< | ^ | >>


Witajcie w kolejnej odsłonie naszych karczemnych rozważań. W tym miesiącu będzie po "tolkienowsku". Spróbuję przybliżyć Wam grę Władca Pierścienia Kolekcjonerska Gra Karciana, a na deser możecie zapoznać się z opowiadaniem, które miało brać udział w Olimpiadzie Tolkienowskiej. Pozostawmy więc wstęp w spokoju, zapraszam do lektury.
Prosiłbym również o propozycje do kolejnych wydań Karczmy pod Gupim Smokiem, możecie je zamieszczać w topiku (o podobnej nazwie) na naszym forum lub słać je bezpośrednio do mnie.

Władca Pierścienia - Kolekcjonerska Gra Karciana, jest wspaniale opracowaną, tak graficznie jak i pod względem zasad karcianką, opartą na przygodach Froda i Drużyny Pierścienia. Autora "Władcy Pierścieni" nie trzeba nikomu przedstawiać, wszyscy interesujący się fantastyką znają Johna Ronalda Reuela Tolkiena, ojca wielu założeń, na których opierają się dzisiejsi twórcy fantasy. Jeżeli ktoś nie czytał tego wspaniałego dzieła, polecam, na pewno nie będzie to stracony czas. Wróćmy jednak do głównego tematu, WP-KGK została wydana przy okazji pojawienia się na ekranach kin filmu "Władca Pierścieni - Drużyna Pierścienia" jako produkt promocyjny. Oczywiście założeniami nie było tylko rzucenie na rynek kilku ładnych kart, o których szybko się zapomni. Stworzono cały system, który będzie poszerzany o kolejne dodatki (do części pierwszej są to Kopalnie Morii i Krainy Elfich Władców). Należy dodać, że na naszym rynku dostępne są karty w polskiej wersji (angielskie też można nabyć), co może przekonać osoby nie władające angielskim w wystarczającym stopniu.


Przyjrzyjmy się samym kartom. Możemy je nabyć w Podstawce (Starter), Dodatkach (Booster) oraz Podstawce Deluxe. W talii podstawowej, która jest w wersji z Gandalfem lub Aragornem znajdują się 63 karty (60 stałych, 3 losowe rzadkie oraz 1 premiową) oraz książeczkę zasad. Zestawy dodatkowe zawierają 11 losowych kart (1 rzadka, 3 nieczęste, 7 częstych). W zestawie Deluxe znajdziemy 60 kart + 3 rzadkie karty włożone losowo, 1 zestaw dodatkowy, 15 szklanych żetonów Cienia, 10 czerwonych żetonów Obrażeń, 6 kolorowych żetonów graczy, książeczkę z zasadami i listę kart, a to wszystko w ładnym pudełku (3 rodzaje) mogącym pomieścić do 200 kart.


Od strony graficznej karty prezentują się wspaniale. Na każdej znajduje się odpowiednie zdjęcie z filmu oraz cytat z książki. Karty podzielone zostały na kilka kategorii. Główny podział przebiega na linii: karty Wolnych Ludzi - karty Cienia, dalej są karty Postaci, karty ekwipunku, okoliczności, wydarzeń, artefaktów oczywiście są także karty Miejsc. Wszystkie karty zostały również podzielone na społeczności (Krasnoludy, Elfy, Gandalf, Gondor, Isengard, Moria, Upiory Pierścienia, Sauron, Shire, Miejsca), które charakteryzuje odpowiedni symbol na karcie.
Na karcie znajduje się jej nazwa, rasa, rodzaj, koszt mroku, siła, życie, tekst karty oraz odpowiedni cytat (oczywiście cechy te pojawiają się w zależności od rodzaju karty). Występują również karty "lśniące", które pojawiają się w przybliżeniu 1 karta na 6 zestawów dodatkowych.
Gra jest przeznaczona dla 2 do 6 gracy, polega na dostarczenia Jedynego Pierścienia do Mordoru. Gracze poruszają się po określonych numerami (od 1 do 9) miejscach, podróżując wraz z Powiernikiem Pierścienia. Gra przebiega według sekwencji tur, podzielonych na siedem faz (odpowiednio Drużyny, Cienia, Manewrów, Łucznictwa, Przydziałów, Potyczek, Przegrupowania). Gracz chcąc zagrać kartę Wolnych Ludzi musi dołożyć odpowiednią liczbę żetonów do Puli Mroku, a im większa ich liczba tym przeciwnik może zagrywać mocniejsze karty Cienia. Każdy z graczy posiada swoją Drużynę Pierścienia (którą mają doprowadzić do celu wyprawy) i karty Cienia (którymi przeszkadzają innym graczom w osiągnięciu celu). Drużyny poruszają się po kartach Miejsc, które są wykładane przez graczy Cienia. Oczywiście nie możemy zagrywać kart w dowolnym Miejscu, ale każda jest przypisana do odpowiedniego Miejsca i tylko tam możemy ją użyć.


WP-KGK jest bardzo przyjemną karcianką, tak dla graczy jak i kolekcjonerów, którzy mogą zebrać unikalny zestaw 365 kart (po 121 rzadkich, nieczęstych, częstych + 2 premiowe) zawierający piękne zdjęcia z filmu. Jest to gra warta poleceniu również dla początkujących w świecie gier karcianych. Dla zachęty dodam, że Mistrzem Europy w tej grze został Polak, Marcin "Młody" Solonczak z Krakowa, więc jest się czym chwalić. Może wśród czytelników znajdzie się kolejny Mistrz?

Zainteresowanych odsyłam na strony:
www.isa.pl - wydawca w Polsce;
www.decipher.com - wydawca;
www.LOTRfanclub.com - fanclub WP;
www.lordoftherings.com - oficjalna strona WP.

Greg Gregorious